AKTUALNOŚCIEDUKACJA

NAUKĘ DZIENNIKARSKIEGO FACHU ZACZYNAJĄ W " BRONKU"

DSC_0054W I Liceum od 2007 roku działa koło dziennikarskie. Jego opiekunką jest polonistka Dorota Jaśkowska. W ciągu 8 lat działalności koła odbyło się ponad 40 warsztatów dziennikarstwa radiowego, prasowego i telewizyjnego. Młodzież uczy się dziennikarskiego fachu w największych stacjach ogólnopolskich takich jak TVP, Polsat, Polskie Radio, Radio Zet, TOK FM, Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Polityka, pod opieką wybitnych dziennikarzy i znawców mediów: Macieja Orłosia (TVP), Leszka Surmy (TVP Lublin), , Czesławy Borowik (Radio Lublin), Alicji Gremobowicz (Polskie Radio), Piotra Adamczewskiego (Polityka), Michała Aleksandrowicza (Radio Zet), Piotra Auerbacha (TVP), Marcina Osojcy (Agora), Artura Wolskiego (Polskie Radio), Radosława Kietlińskego (Polsat), Andrzeja Stankiewicza (Newsweek), Konrada Piaseckiego (Radio RMF), Grażyny Stankiewicz (LIFE), Dariusza Kotlarza (Kurier Lubelski), Beaty Tadli (TVN24, TVP), Bartosza Węglarczyka (Gazeta Wyborcza), Mateusza Borka (Polsat Sport), Anity Werner (TVN24), Grzegorza Markowskiego (TVN24), Tomasza Smokowskiego (Canal +) i Tomasza Jabłońskiego (Radio Lublin). Opiekunka koła ściśle współpracuje także z patronackim Wydziałem Dziennikarstwa UMCS, Teatrem im. J. Osterwy i Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, Polską Agencją Prasową i Agencją Reuters.DSC_0511

Stałym i zawsze bardzo wyczekiwanym punktem zajęć warsztatowych jest organizowana raz w roku wycieczka do stolicy. Tam uczniowie odwiedzają agencje prasowe, stacje telewizyjne i radiowe oraz redakcje prasowe, aby uczyć się dziennikarstwa od kuchni. W minionym tygodniu młodzież zwiedzała redakcje tygodnika Polityka, Radia Zet, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz warszawskie Muzeum Drukarstwa. Przewodnikiem młodzieży po redakcji Polityki był redaktor Zdzisław Pietrasik, który zapoznał młodych adeptów dziennikarstwa ze specyfiką pracy redakcji, wyjaśnił zasady funkcjonowania rynku wydawniczego w Polsce, a także opowiedział o kolejnych etapach powstawania numeru – od powstania artykułu i przesłania go do redakcji, po dzielenie tekstu, wprowadzanie grafiki, korektę i analizę wydrukowanego tekstu. Kolejny punkt programu wycieczki stanowiły warsztaty filmowe na planie filmu Karbala w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Przestrzeń edukacyjna została zaaranżowana na planie filmowym, co pozwoliło uczniom na niesamowitą podróż w głąb filmu, którego tematem jest misja polskich żołnierzy w Iraku. Licealiści zobaczyli prawdziwą filmową scenografię, rekwizyty i kostiumy. Wypróbowali także filmową charakteryzację, dzięki której mogli poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie. Wizyta ta pozwoliła im zetknąć się ze światem filmu i zobaczyć go z perspektywy filmowców pracujących w dobrze zorganizowanym zespole na planie filmowym. Nauczyli się także wiele o samej produkcji filmowej, poszczególnych etapach powstawania filmu, planach zdjęciowych, a także zawodach związanych z filmem. Jeszcze jednym medialnym punktem dziennikarskiego programu była wizyta w redakcji Radia Zet, po której uczniów oprowadził Michał Aleksandrowicz.

Uczniowie I Liceum swoje umiejętności szlifują w szkolnej gazecie „The New Bronx Times”, stronie koła http://kolo-dziennikarskie.pl/index.html, a także organizują poważne ogólnomiejskie imprezy, takie jak Dni Kultury i Mediów, warsztaty dziennikarskie dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych, akcje streetartowe, happeningi medialno-czytelnicze, miejskie gry literackie. Biorą także udział w ogólnopolskich projektach edukacyjnych związanych z dziennikarstwem m.in. ZaQmaj PRL, Młodzi i Media, Poznawaj i dziel się, Suwalszczyzna-kraina jak baśń. Zdobyte w Bronku umiejętności uczniowie doskonalą na studiach wybierając właśnie dziennikarstwo. Absolwenci twierdzą, że praca w licealnym kole i redakcji gazety daje im profesjonalne przygotowanie, dzięki któremu bardzo wcześnie zaczynają pracę w redakcjach uniwersyteckich.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button