AKTUALNOŚCIEDUKACJA

JAK WYBRAĆ I NIE STRACIĆ?- KOLEJNA DEBATA O CYBERPRZESTĘPCZOŚCI

 
„Ryzykowne zachowania młodzieży oraz młodych dorosłych w cyberświecie. Cyberprzemoc oraz dopalacze”- to hasła debaty społecznej, która odbyła się 28 października w Centrum Kultury. Jak zwykle organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Świdniku, z insp. Ryszardem Szklarzem na czele.
– Debaty społeczne to element rządowego programu ograniczania przestępczości na terenie całej Polski, a ich celem jest poruszanie tematów społecznie ważnych- wyjaśniła cel spotkania podkom. Edyta Wójtowicz z KPP w Świdniku. Podczas drugiej debaty, poświęconej cyberprzestępczości zajęto się najważniejszymi zagadnieniami min. nadmiernym korzystaniem z Internetu, zagrożeniami pedofilią, stalkingiem, czy dopalaczami. – Chcemy rozmawiać z wami.- te słowa skierował komendant Szklarz, do licznie zebranej na sali młodzieży ze świdnickich szkół.- Dlatego zorganizowaliśmy tę debatę tak, aby zgromadzić was jak najwięcej, by razem rozmawiać o ważnych tematach, jakimi są dopalacze, czy oszustwa w Internecie.
Oprócz uczniów i nauczycieli w spotkaniu uczestniczyli funkcjonariusze z KPP w Świdniku i KWP w Lublinie, władze gminne i powiatowe z Waldemarem Białowąsem na czele, przedstawiciele świdnickich służb oraz innych instytucji, które na co dzień stykają się z zagadnieniami poruszanymi podczas debaty. Spotkanie poprowadził Wojciech Ronatowicz z Poradni Młodzieżowej Uniwersytetu Zielonogórskiego, pedagog i edukator seksualny. Dlatego też część spotkania poświęcił zagrożeniom pedofilią.– Internet pomaga min. pedofilom w uwodzeniu ofiary – powiedział Ronatowicz. – Kiedyś musieli najpierw ją poznać w świecie realnym, by przełamać jej opory, a to przecież bardzo trudne. Internet zapewnia anonimowość, dlatego łatwiej podszyć się pod rówieśnika i zdobyć zaufanie ofiary. Ronatowicz mówił również o substancjach odurzających, dopalaczach, z którymi młodzi ludzie mogą się zetknąć. Pokazywał, jak współczesne technologie wpływają korzystnie na użytkownika i jakie niosą ze sobą zagrożenia.
Red.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button