AKTUALNOŚCI

NIE- DLA CZADU

W minionym roku zabił ponad 60 osób. Jest zdradliwy i nie daje sygnałów ostrzegawczych. Mowa o czadzie- tlenku węgla, który nie bez powodu zwany jest cichym zabójcą.
Chociaż to dopiero początek sezonu grzewczego dwie osoby straciły już życie w wyniku zaczadzenia. W całej Polsce od września strażacy odnotowali ponad 340 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Nadchodzi okres zimowy, co wiąże się z koniecznością zabezpieczenia domów i mieszkań przed skutkami niskich temperatur. Szeroko stosowane są różnego rodzaju docieplenia i uszczelnienia, a także urządzenia grzewcze, najczęściej węglowe i gazowe. Niesie to jednak ze sobą poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Co zrobić by było bezpiecznie?- Przede wszystkim należy wykonać przegląd instalacji.- radzi mł. bryg. Piotr Pyszko, rzecznik prasowy KP PSP w Świdniku.- Pamiętajmy na co dzień o szeregu zasad bezpiecznych zachowań, jak chociażby korzystaniu z mikrowentylacji w oknach, odsłonięciu otworów nawiewnych, czy kratek wentylacyjnych lub użytkowaniu sprawnych technicznie urządzeń.czad1
Chociaż w przeciągu pięciu lat liczba śmiertelnych ofiar zmalała niemal o połowę, wciąż jednak strażacy odnotowują ok. 3,8 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w wyniku których ponad 2 tys. osób zostaje  poszkodowanych. Przed zatruciem czadem może nas ustrzec czujka tlenku węgla, której podstawową funkcją jest wykrywanie czadu i alarmowanie o jego obecności w powietrzu. Takie urządzenia są ogólnodostępne i tanie, które więc wybrać?- Istnieją pewne szczegóły, które powinny cechować dobrą czujkę.- tłumaczy Pyszko.- Przede wszystkim musi to być urządzenie certyfikowane, spełniające normę PN-EN50291. Takie oznaczenie daje gwarancję bezpieczeństwa. Czujki już wkrótce mogą stać się nagrodami przyznawanymi w wielu konkursach, organizowanych przez świdnicką straż pożarną. Taką możliwość rozważają władze komendy. W ten sposób chcą wpłynąć na motywację do instalacji tych urządzeń, chociażby w placówkach oświatowych, czy domach dziecka.
Czujniki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Takie urządzenie odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie pomieszczenia, w którym ulatnia się tlenek węgla. Szczegółowe informacje, jak postępować w sytuacjach związanych nie tylko z czadem znajdują się na stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku, w zakładce porady- ostrzeżenia.
Mes.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button