AKTUALNOŚCI

SCHIZOFRENIA- OTWÓRZCIE DRZWI

 
Przeciwdziałanie dyskryminacji osób chorych na schizofrenię poprzez dostarczanie społeczeństwu rzetelniej wiedzy na temat choroby, sposobów leczenia i możliwości rehabilitacji, to cel spotkania, które odbyło się 6 listopada, w ramach obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.
Powiatowy Ośrodek ” Stacja Świdnik II” w Świdniku po raz kolejny proponuje przekroczenie progu symbolicznych drzwi, które dzielą chorych od godnego życia w społeczeństwie.
” Schizofrenia- otwórzcie drzwi”- to hasło światowego programu, mającego na celu stworzenie warunków godnego życia i funkcjonowania w społeczeństwie osób z tą chorobą. – Często tak jest, że rzeczy nam nieznane stają sie obce, straszne i dystansujące. Ta kampania ma na celu zwiększenie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, po to, aby ten lęk był mniejszy.- powiedziała na początku spotkania Barbara Lipa, kierownik Ośrodka” Stacja Świdnik II”.
Schizofrenia postrzegana jest jako rozszczepienie miedzy myśleniem, a czuciem. Osoby cierpiące na nią mają trudności w odróżnianiu fantazji od rzeczywistości, zachowaniu realnego toku myślowego i panowania nad emocjami. W Polsce na schizofrenię choruje około 400 tysięcy osób, na świecie nawet pięćdziesiąt milionów. Choroba dotyka przede wszystkim młodych ludzi w wieku ok. 15-35 lat. Chorzy codziennie spotykają się z brakiem zrozumienia i niechęcią. O tym oraz innych zaburzeniach psychicznych mówił w swoim wykładzie Grzegorz Małaj, psychiatra.- Statystycznie, co czwarta osoba, co najmniej epizodycznie przez kilka miesięcy w trakcie życia korzysta z opieki psychiatrycznej. Z tego blisko połowa potrzebuje tej pomocy w sposób stały. Wobec tego każdy z nas ma 25 % szansę, że skorzysta z pomocy lekarza psychiatry, czy terapeuty.-tłumaczył Małaj. W swoim wykładzie próbował także zachęcić uczestniczącą w spotkaniu młodzież, by zainteresowała sie tematem zdrowia psychicznego, jak również kształceniem się w tym kierunku.
Podczas obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, nie zabrakło warsztatów artystyczno- integracyjnych, a Powiatowy Ośrodek ” Stacja Świdnik II” zaprezentował film o swojej działalności.
Mes.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button