AKTUALNOŚCIEDUKACJA

NOWY ZAWÓD W POWIATOWEJ SZKOLE

DSC_4489

Dziś w Porcie Lotniczym  podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia w Technikum Nr 1 Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku zawodu: technik lotniskowych służb operacyjnych. Sygnatariuszami listu byli Waldemar Białowąs – wicestarosta Powiatu Świdnickiego – organu prowadzącego szkołę, Krzysztof Wójtowicz – Prezes Zarządu Portu oraz Anna Goral – Dyrektor PCEZ. Strony postanowiły podjąć wspólne działania na rzecz tworzenia możliwości i warunków pozwalających na promowanie, rekrutację oraz kształcenie teoretyczne i praktyczne w tym zawodzie. Szkoła planuje od września 2016 utworzyć 30- osobową klasę o profilu technik lotniskowych służb operacyjnych, której uczniowie będą mogli odbywać praktyki, wizyty studyjne na świdnickim lotnisku, zaś przygotowanie do zawodu prowadzić będą m.in. eksperci z zakresu portów lotniczych.

To już kolejny list intencyjny podpisany przez Prezesa Portu i Wicestarostę Świdnickiego w sprawie utworzenia profilowanej klasy w ponadgimnazjalnych szkołach powiatu świdnickiego: 14 października z Dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku – Stanisławem Stefańczykiem podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia w Liceum klasy o profilu „personel obsługi naziemnej i pokładowej”, potocznie nazywanej „klasą stewardess”.

Po podpisaniu listu intencyjnego Krzysztof Wójtowicz przekazał listy patronackie uczniom PCEZ, którzy wspólnie tworzą grupę pod nazwą „SkySystem”: Patrykowi Drewniakowi, Wiktorowi Krukowi, Pawłowi Orłowskiemu, Mikołajowi Sawce. Uczniowie stworzyli innowacyjny system obsługi i diagnostyki statków powietrznych. Sky System to moduł, który ma za zadanie w jak największym stopniu zlikwidować szkodliwy czynnik ludzki powstały podczas obsługi statku powietrznego na wszystkich etapach jego pracy, m.in. podczas przeglądów (przedlotowych i okresowych) oraz podczas startu, lotu i lądowania. Projekt uzyskał potwierdzenie innowacyjności od Rzecznika Patentowego, który wstępnie zakwalifikował moduł jako wynalazek.
Główną zaletą systemu jest to, że skraca on czas przygotowania statku powietrznego do minimum np. przygotowanie śmigłowca Mi – 2 wykonując przegląd przedlotowy, sprawdzenie elementów krytycznych, oświetlenia, przyrządów oraz uruchomienie silników trwa od 15 – 25 min., zaś z systemem około 3 min. System ma za zadanie wykrywać pomyłki człowieka oraz im zapobiegać, wykrywa też elementy uszkodzone.

DSC_4509

Projekt młodych wynalazców zdobywa wiele wyróżnień: wygrał m.in. konkurs pn. „Wyzwanie 90 dni” organizowany przez Business Link Lublin, znalazł się również w finale konkursu na najlepszy lubelski start-up.
Młodym wynalazcom gratulujemy, zaś gimnazjalistów zachęcamy do podjęcia nauki w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku.

(DP)

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button