AKTUALNOŚCI

PRACUJĄCYM RODZICOM MA BYĆ ŁATWIEJ

Z nowym rokiem zmieniły się przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego i ojcowskiego.
Do końca 2015 roku mieliśmy trzy urlopy: macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski. Obecnie są dwa: macierzyński i rodzicielski, bo dodatkowy urlop macierzyński został włączony do rodzicielskiego.
Nie zmienił się natomiast łączny wymiar okresu opieki nad dzieckiem, który nadal wynosi 52 tygodnie. Od tego roku dla rodziców ma być bardziej elastycznie.
– Dotychczas urlop rodzicielski można było podzielić na trzy części. Obecnie – na cztery. Ostatnią część, a dokładnie 16 tygodni, można przesunąć na późniejszy termin, na przykład na czas, gdy dziecko rozpocznie naukę w przedszkolu. Ważne by tę część rodzicielskiego wykorzystać maksymalnie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. Wcześniej nie było takiej opcji – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie.
Nowe przepisy są korzystne również dla opiekuna, chcącego łączyć urlop rodzicielski z pracą w firmie, która go udzieliła. Dla niego urlop proporcjonalnie się wydłuży.
Dla przykładu, jeśli mama przez cały okres rodzicielskiego będzie pracować na pół etatu, to jej urlop wydłuży się dwukrotnie. Zamiast przez 32 tygodnie, będzie więc z dzieckiem przez 64 tygodnie.
– Elastyczniejszy ma być też dwutygodniowy urlop ojcowski. Tata może go teraz podzielić na dwie równe części i wykorzystać w różnych terminach. Ma na to czas do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia – dodaje rzecznik ZUS.
infografika - rodzicielski po nowemu - przykład2-2

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close