AKTUALNOŚCI

DZIADKOWIE SĄ DO KOCHANIA. NA WSZYSTKO SIĘ ZGADZAJĄ. MÓWIĄ JAK BYŁO DAWNIEJ

Dziadkowie są do kochania <br>Fotolia
Dziadkowie są do kochania
Fotolia
 Psycholog Magdalena Śniegulska podkreśla, że poza dawaniem miłości dziadkowie odgrywają rolę pomostu między teraźniejszością a przeszłością.
– Mogą opowiedzieć, jak to było dawniej, opowiedzieć, jak zachowywali się nasi rodzice, a więc tworzą pewną ciągłość – podkreśla. To – jak dodaje – jest bardzo istotne dla budowania tożsamości, pomaga odpowiedzieć na pytanie kim jestem albo kim na pewno nie jestem.
Na relacji wnuki-dziadkowie zyskują także oni sami. Dzięki wnukom babcia, dziadek mogą poczuć się użyteczni, potrzebni, występują także w roli mentorów czy ekspertów.
– To bardzo ważne doświadczenie, bo często też przychodzi w takim momencie, w którym ja tym ekspertem w różnych obszarach życia przestaję być, wycofuję się z pracy zawodowej, mam coraz mniej zadań do wykonania, które wiążą się z wykorzystaniem mojej pozycji, a tutaj w tej relacji z wnukiem tym ekspertem nadal jestem w bardzo wielu obszarach – dodaje psycholog.
A jak widzą to dzieci? Zgodnie podkreślały, że dziadkowie są mili, spokojni i na wszystko się zgadzają. Zapewniały, że z dziadkami lubią spędzać czas, rozmawiać, bawić się. Najmłodsza Sonia zachwalała babciny rosołek z marcheweczką.
W Dniu Babci i Dniu Dziadka równie ważne jak dziadkowie są wnuki, dlatego PAP poprosiła o eksperckie opinie dzieci.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
http://kurier.pap.pl

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button