AKTUALNOŚCI

WIRUS A/H1N1 ATAKUJE, JEDEN PRZYPADEK W POWIECIE ŚWIDNICKIM!

W województwie lubelskim sanepid potwierdził już 28 zachorowań na świńską grypę. Na terenie powiatu świdnickiego zarejestrowano jeden taki przypadek.
W sumie 2122 przypadków grypy i zachorowań grypopodobnych od początku roku odnotował świdnicki sanepid. Jakich symptomów należy się obawiać?
Świńska grypa to inaczej wirus grypy świń typu A/H1N1. To choroba zakaźna układu oddechowego.
U świń wirusy grypy wywołują liczne zachorowania, jednak śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus ten został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.
Objawy przypominają tradycyjną grypę. Są nimi:

  • wysoka gorączka
  • dreszcze
  • bóle mięśniowe, oraz kostno-stawowe
  • ból głowy
  • ból gardła, oraz suchy kaszel
  • uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia
  • brak apetytu
  • ból w okolicy ucha

woman-699008_1280Kiedy więc należy podejrzewać, że to nie jest zwyczajna grypa sezonowa?
– W przypadku gdy objawy te nie ustępują i utrzymuje się wysoka gorączka należy zgłosić się do lekarza, który zdecyduje o leczeniu ambulatoryjnym ( w domu) lub skieruje do Kliniki Chorób Zakaźnych, celem dalszych badań. Grypę A/H1N1 może rozpoznać tylko w Specjalistycznym Szpitalu lub Klinice oraz w laboratoriach referencyjnych – wyjaśnia Agnieszka Podolska pracownik Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdniku.
Od początku roku 2016 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdniku zgłoszono 2122 przypadków zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne.
Jak poinformował nas świdnicki sanepid, w ostatnich dniach zgłoszono jeden przypadek grypy A/H1N1 potwierdzonej laboratoryjnie na terenie powiatu świdnickiego. Chory leczony jest ambulatoryjnie. Prowadzony jest bieżący nadzór epidemiologiczny.
– Dla udoskonalenia systemu nadzoru nad grypą utworzono system nadzoru SENTINEL. Z powiatu świdnickiego z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną współpracują 3 przychodnie: ze Świdnika, Mełgwi i Piask. Przychodnie te przekazują informację o zachorowaniach na grypę do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdniku jak i do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Dodatkowo z sezonie grypowym są zobligowane do wykonywania wymazów z nosa i gardła – informuje Agnieszka Podolska pracownik Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdniku.
Sanepid potwierdził już 28 chorych na świńską grypę w Lublinie. Część z zakażonych wirusem A/H1N1 jest hospitalizowana.
W związku z sezonem grypowym lubelskie szpitale wprowadziły ograniczenia jeśli chodzi o odwiedziny chorych.
Jak zwykle profilaktyka jest najskuteczniejszą obroną przed zakażeniem.
Profilaktyka w sezonie grypowym:
1. Pamiętając o tym, że wirus grypy przenoszony jest drogą powietrzną i kropelkową, zachowanie higieny osobistej oraz higieny otoczenia ma tutaj szczególne znaczenie. Przebywając w miejscach publicznych , pamiętajmy o przykrywaniu nosa i ust chusteczką podczas kaszlu i kichania tzw. higiena kasz i kichania. Duże znaczenie ma również mycie rąk ciepłą wodą i mydłem lub żelem antybakteryjnym. Osobom z objawami grypy zaleca się stosowanie maseczek ochronnych, dotyczy to również osób opiekujących się chorymi.
2. Szczepienia-szczepionka przeciw grypie zawiera nieaktywną lub znacznie osłabioną postać wirusa która powoduje powstawanie przeciwciał chroniących, a sama nie wywołuje choroby. Pozwala to uniknąć chorób, a przede wszystkim poważnych powikłań układu oddechowego, zaburzeń pracy serca, niewydolności nerek i powikłań pogrypowych.
3. Na co dzień należy pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie, bogatej w minerały i składniki odżywcze, co pozwala zachować równowagę układu odpornościowego.
Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości wypoczynku i snu oraz o aktywności fizycznej, które sprzyjają zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Odpoczynek osoby dorosłej powinien trwać 6-7 godzin, dzieci i młodzieży 9-11. Czas spędzony na świeżym powietrzu powinien być jak najdłuższy a minimalnie wynosił 1 godzinę w ciągu dnia.
Wszelkie informacje dotyczące szczepionek na grypę, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdniku, dostarczył poprzez udostępnienie ulotek i plakatów do zakładów leczniczych z powiatu świdnickiego. Obecnie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdniku prowadzi akcję w zakresie profilaktyki grypy docierając do wszystkich środowisk.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button