AKTUALNOŚCIŻYCIE I STYL

WYKŁADOWCA UW NOWYM PREZESEM ZUS

Prof. Gertruda Uścińska została prezesem ZUS <br> Fot.uw.edu.pl.jpg
Prof. Gertruda Uścińska została prezesem ZUS
Fot.uw.edu.pl.jpg
Prof. Gertruda Uścińska została prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wprowadziła ją do Zakładu. Przed tygodniem jej kandydatura uzyskała pozytywną opinię rady nadzorczej ZUS.
Profesor pracowała naukowo – była prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i kierowała Zakładem Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej na tym wydziale.
„Prof. Gertruda Uścińska została 11 lutego powołana przez premier Beatę Szydło na stanowisko prezesa ZUS. Nominację wręczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska” – podał MRPiPS w poniedziałek na swojej stronie internetowej.
ZUS nie miał prezesa od 1 kwietnia 2015 r., gdy odszedł Zbigniew Derdziuk. Obowiązki pełniła wiceprezes Elżbieta Łopacińska.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kandydaturę na szefa ZUS przedstawia Radzie Nadzorczej ZUS minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Prezesa Zakładu, po zaopiniowaniu kandydata, powołuje premier. Wcześniej do obsady prezesa ZUS wymagany był konkurs.
Minister Rafalska tuż po objęciu funkcji mówiła PAP, że sytuacja personalna w zarządzie ZUS wymaga pilnego rozwiązania; od 15 grudnia zarząd był trzyosobowy. To minimalny skład, w którym może funkcjonować. W zarządzie, oprócz Łopacińskiej, są – nadzorujący pion finansów i realizacji dochodów Paweł Jaroszek i nadzorujący pion operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień.(PAP)
http://kurier.pap.pl
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button