AKTUALNOŚCI

ŚWIŃSKA GRYPA NADAL GROŹNA

W województwie lubelskim potwierdzono już 90 przypadków świńskiej grypy, najwięcej w powiatach lubelskim, tomaszowskim i  zamojskim. Tylko w ubiegłym tygodniu w SPZOZ w Łęcznej zmarła dwójka pacjentów. W szpitalu wciąż obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin. W powiecie świdnickim, w gminie Trawniki zgłoszono jeden przypadek zachorowania na świńską grypę.
Świńska grypa to inaczej wirus grypy świń typu A/H1N1. To choroba zakaźna układu oddechowego.
U świń wirusy grypy wywołują liczne zachorowania, jednak śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus ten został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.
Objawy przypominają tradycyjną grypę. Są nimi:

  • wysoka gorączka
  • dreszcze
  • bóle mięśniowe, oraz kostno-stawowe
  • ból głowy
  • ból gardła, oraz suchy kaszel
  • uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia
  • brak apetytu
  • ból w okolicy ucha

Kiedy więc należy podejrzewać, że to nie jest zwyczajna grypa sezonowa?
– W przypadku, gdy objawy te nie ustępują i utrzymuje się wysoka gorączka należy zgłosić się do lekarza, który zdecyduje o leczeniu ambulatoryjnym ( w domu) lub skieruje do Kliniki Chorób Zakaźnych, celem dalszych badań. Grypę A/H1N1 może rozpoznać tylko w Specjalistycznym Szpitalu lub Klinice oraz w laboratoriach referencyjnych – wyjaśnia Agnieszka Podolska pracownik Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdniku.
Od początku roku 2016 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdniku zgłoszono 2122 przypadków zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne.
Jak poinformował nas świdnicki sanepid, w ostatnich dniach zgłoszono jeden przypadek grypy A/H1N1 potwierdzonej laboratoryjnie na terenie powiatu świdnickiego. Chory leczony był ambulatoryjnie. Na bieżąco prowadzony jest nadzór epidemiologiczny.
– Dla udoskonalenia nadzoru nad grypą utworzono system SENTINEL. Z powiatu świdnickiego z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną współpracują 3 przychodnie: ze Świdnika, Mełgwi i Piask. Przychodnie te przekazują informację o zachorowaniach na grypę do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdniku, jak i do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Dodatkowo z sezonie grypowym są zobligowane do wykonywania wymazów z nosa i gardła – informuje Agnieszka Podolska pracownik Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdniku.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button