AKTUALNOŚCIŻYCIE I STYL

ARABAMI ZAJMIE SIĘ LUBELSKI EKONOMISTA. SĄ PROTESTY.

horse-1024707_1920Agencja Nieruchomości Rolnych odwołała w miniony piątek prezesów słynnych na cały świat stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowie.
Pracę stracił m.in. prezes Marek Trela, który z janowską stadniną związany jest od 1978 roku. Początkowo pracował w niej jako lekarz weterynarii, a od 2000 jako prezes.
Pierwszy oficjalny komunikat w tej sprawie, wydała w poniedziałek kierowana przez związane z PiS władze ANR. Nie podano wówczas przyczyny zwolnienia fachowców. Wyjaśnień w Sejmie domagała się w środę posłanka PO – Joanna Kluzik – Rostowska. Agencja wydała więc kolejne oświadczenie, tym razem jako powód zwolnień podając brak zaufania i m.in. „brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi”, czyli „okoliczności związane z zachorowaniem, leczeniem i eutanazją klaczy Pianissima, która wyceniona została na 3 mln euro”.
Zarządy stadnin zostały też oskarżone o „zawieranie umów dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi w sposób, który nie zabezpieczał w pełni interesów polskich podmiotów oraz ograniczał możliwości dochodzenia roszczeń”.
W miejsce zwolnionego prezesa stadniny w Janowie Podlaskim ANR powołała 54-letniego Marka Skomorowskiego, ekonomistę z Lublina, który wcześniej pracował w bankowości oraz jako zastępca dyrektora w lubelskim oddziale ARiMR. W wypowiedziach dla mediów po powołaniu nowy prezes przyznawał, że styczności z hodowlą koni arabskich nie miał.
Środowiska hodowców są oburzone wyrzucaniem z pracy uznanych w branży autorytetów. Stąd decyzja o proteście, który ma się odbyć na warszawskim Torwarze w sobotę podczas Cavaliady – święta jeździectwa. Planowana jest o godz. 10 manifestacja oraz zbieranie podpisów pod petycją do rządu w sprawie przywrócenia „wybitnych specjalistów w struktury polskiej hodowli”.
Dziś natomiast (czwartek 25.02.) wyrzuceni dyrektorzy wydali oświadczenie, w którym odnoszą się do zarzutów ANR. „Choroba Pianissimy przyszła nagle, niespodziewanie i miała wyjątkowo ostry przebieg. Pomimo błyskawicznej reakcji obsługi i lekarzy nie udało się pokonać praw natury, którym podlegają zarówno zwierzęta, jak i ludzie, niezależnie od kondycji finansowej” – piszą m.in. Jerzy Białobok, Marek Trela i Anna Stojanowska, która była inspektorem w ANR oraz jest znaną na świecie sędzią międzynarodową. Całość oświadczenia można przeczytać TUTAJ.
Kontrowersyjnych zmian w prestiżowych stadninach nie oszczędzają też internauci, którzy publikują prześmiewcze komentarze i memy oceniające całą sytuację. Oto kilka z nich:

 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button