AKTUALNOŚCI

NAJWIĘCEJ WYPADKÓW WIOSNĄ, NIEBEZPIECZNIE W CZWARTKI –POLICYJNE STATYSTYKI 2015

DSC_7217Biorąc pod uwagę województwo lubelskie rok 2015 jest kolejnym, w którym odnotowano zmniejszenie liczby przestępstw. Stwierdzono ich o 10 % mniej niż w 2014. Świdnicka Policja przygotowała i przedstawiła na wczorajszym posiedzeniu Rady Powiatu raport o stanie bezpieczeństwa na terenie powiatu.
W powiecie świdnickim wszystkich przestępstw łącznie odnotowano 970, a nie jak rok wcześniej – 1040.
Jak sytuacja plasuje się w poszczególnych gminach?
 
Świdnik – 562
Piaski – 151
Trawniki – 137
Mełgiew – 123
Rybczewice – 51
Jedyny wzrost dotyczy przestępstw z ustawy o narkomanii.
Jeśli chodzi o zdarzenia drogowe, do największej ich liczby dochodzi w Świdniku (54 %). Najniebezpieczniejsze ulice to Racławicka ( 6 wypadków i 53 kolizje) i Al. Lotników Polskich (3 wypadki i 39 kolizji). Z raportu wynika również, że najbardziej zagrożoną zdarzeniami drogowymi kategorią dróg są drogi gminne – 11 wypadków, 1 osoba zabita, 10 rannych i 198 kolizji.
W 2015 roku na drogach powiatu doszło do 33 wypadków, w których 3 osoby poniosły śmierć na miejscu, a 33 odniosły obrażenia. Podsumowanie pokazuje niestety wzrost kolizji drogowych (o 70 w stosunku do roku 2014). W roku ubiegłym zarejestrowano ich 476.
– Do największej ilości zdarzeń drogowych dochodzi z winy kierującego. Głównie chodzi o niewłaściwie wykonywany manewr wyprzedzania i o niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Okazuje się, że najwięcej wypadków i kolizji zdarza się wiosną i jesienią. Po okresie zimowym przychodzi ocieplenie, pozornie stan jezdni pozwala na szybszą jazdę, jednakże co pokazuje ilości zdarzeń, sytuacja taka jest złudna. W okresie jesiennym kierowcy przyzwyczajeni do doskonałych warunków, nie dostosowują stylu i techniki jazdy do odmiennych warunków – tłumaczy kom. Edyta Wójtowicz z KPP w Świdniku.
Do największej ilości wypadków drogowych dochodziło w piątek i sobotę. Biorąc pod uwagę liczbę ofiar z uwzględnieniem ofiar śmiertelnych, za najbardziej zagrożony dzień tygodnia przyjęto czwartek – 5 wypadków, 1 osoba zabita i 6 rannych. Zdarzenia te powodują w większości osoby młode, tj. w wieku 18 -35 lat.
Co budujące, spada liczba przestępstw takich jak kradzieże i rozboje. Nie doszło do ani jednego rozboju z użyciem broni czy noża.
W minionym roku policjanci KPP w Świdniku ujawnili 226 nietrzeźwych kierujących, rok wcześniej było ich 202.
Funkcjonariusze przeprowadzili 176 spotkań dotyczących bezpieczeństwa z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Realizowany był też szereg programów prewencyjnych, m.in. „Bezpieczna szkoła”, „Bezpieczna Droga”, „Uwaga pies”, a także przeprowadzano różnego typu spotkania ze społeczeństwem. Ubiegłoroczne debaty w szczególności poświęcone były problematyce cyberprzestępczości, cyberprzemocy oraz dopalaczy. Ponadto organizowane były spotkania w ramach programów „Bezpieczny senior” czy „Bezpieczna kobieta”.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button