AKTUALNOŚCIŻYCIE I STYL

SZCZYT ZACHOROWAŃ NA GRYPĘ. W CIĄGU PÓŁ ROKU WIRUS ZABIŁ W POLSCE 65 OSÓB

Przestrzegajmy higieny - radzi GISE<br>Fotolia/PAP/R.Pietruszka
Przestrzegajmy higieny – radzi GISE
Fotolia/PAP/R.Pietruszka
 
W ostatnim półroczu w kraju odnotowano śmierć 65 osób, u których stwierdzono grypę.
Od początku sezonu grypowego 2015/2016, czyli od 1 września 2015 r. do końca lutego, zanotowano ok. 2,4 mln (2 396 567) zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.
Jak co roku liczba zachorowań na grypę zwiększa się z początkiem stycznia, a wzrost zapadalności na tę chorobę zwykle utrzymuje się do marca.
„Możemy założyć że jeśli kilka do kilkunastu procent z tych osób chorowało na któryś z wirusów grypy to i jest to olbrzymia rzesza ludzi” – mówi w rozmowie z PAP Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.
Większość z nich, jak mówi, może być leczona przez lekarzy rodzinnych i chorować, przebywając w domu, ale – jak podkreśla – jest grupa osób, u których dojdzie do powikłań.
Czas trwania grypy i jej przebieg zależą od właściwości patogenu, stanu fizycznego i odpowiedzi układu odpornościowego danej osoby.
Jak wskazuje GIS, grypy nie można lekceważyć, ponieważ dla niektórych osób z przewlekłymi chorobami, np. z chorobami serca, płuc, cukrzycą, dla osób starszych, a także dla kobiet w ciąży lub małych dzieci może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
W ocenie GIS wciąż zbyt mało osób ma świadomość, że co roku rzesza pacjentów trafia np. do klinik i oddziałów kardiologicznych z ciężką niewydolnością serca spowodowaną grypą.
Jak minimalizować ryzyko zachorowania? „Unikajmy niepotrzebnych skupisk ludzkich jeśli to możliwe bo w miejscach publicznych jesteśmy bardziej narażeni” – rekomenduje Posobkiewicz.
GIS radzi: przestrzegajmy higieny – kluczowe jest częste mycie rąk, jeżeli dotykamy poręczy, klamek, blatów pomyślmy o tym, że chwilę wcześniej mogła tam być osoba zainfekowana. Jeżeli jesteśmy chorzy i przebywamy w domu, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń.
W tym sezonie grypowym przeważa szczep wirusa A(H1N1), który krąży wśród Polaków od 2009 r. i – podobnie jak w ubiegłych latach – wywołuje zachorowania tak jak pozostałe szczepy wirusa grypy. Większość tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg.
http://kurier.pap.pl
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button