AKTUALNOŚCI

W OBRONIE WARUNKÓW PRACY

konf1W piątek, 18 marca przedstawiciele partii Razem wraz z reprezentantką salowych i pielęgniarek ze świdnickiego szpitala, pikietowali w obronie warunków pracy salowych. Organizatorzy protestu domagali się min. zwolnienia dyrektora placówki.
Od ponad dwóch lat dyrektor świdnickiego SP ZOZ-u by zmniejszyć koszty funkcjonowania placówki przekazał firmie zewnętrznej pracownice zespołu ds. utrzymania higieny szpitalnej. Zdaniem salowych przez takie działanie drastycznie pogorszyły się ich warunki pracy. Część z nich zatrudniona jest na umowę o pracę, pozostałe na umowy- zlecenia, ze stawką 8. 30 zł brutto. Do tego panie skarżą się na utratę różnego rodzaju dodatków i dofinansowań z funduszu socjalnego. Partia Razem postanowiła wesprzeć świdnickie salowe– Staramy się zajmować wszystkimi sprawami, gdzie widzimy przejawy niesprawiedliwego zatrudnienia. Sam jestem mieszkańcem Świdnika, więc tym bardziej interesuję się lokalnymi zdarzeniami. Chcemy, żeby starosta świdnicki bacznie przyjrzał się polityce prowadzonej przez szpital w Świdniku – mówi Gabriel Kaczyński z partii Razem. Na pogorszenie warunków pracy narzekają także pielęgniarki. Ich zdaniem poprzez przekazanie zewnętrznej firmie salowych, one mają więcej obowiązków– Często na dużych oddziałach jest jedna salowa. To jest niemożliwe fizycznie, by jedna osoba taką ilość posprzątała, do tego dochodzą nowe obowiązki, procedury, wszystko się zmienia, ale ilości personelu nie- skarży się Lucyna Ćwikła, pielęgniarka wspierająca protest.konf
konf5Ograniczanie zatrudnienia i zła organizacja pracy doprowadziły do przeciążenia obowiązkami i niesprawiedliwego podziału zadań między pracownicami, twierdzą członkowie Razem. W tej sprawie zabrał głos dyrektor świdnickiego szpitala, Jacek Kamiński– Tylko od firmy zależy reakcja na potrzeby kadrowe na poszczególnych oddziałach. W drugim przetargu zwiększyliśmy ilość zatrudnionych pań. Dwuletnie doświadczenie pokazuje, że usługa jest wykonywana w sposób należyty. Pojawił się też dodatkowy sprzęt w postaci bemarów, a w przyszłości przy wsparciu Powiatu zakupione zostaną dezynfektory do mycia basenów, a więc dbamy o to, by praca salowych stała się, choć trochę lżejsza.
konf4Stanowisko w tej sprawie zajęli także przedstawiciele organu nadzorującego szpital. Na piątkowej konferencji obecny był wicestarosta W. Białowąs oraz Leszek Czechowski, członek zarządu odpowiedzialny za służbę zdrowia w powiecie świdnickim– W procedurach przetargowych zagwarantowane było zatrudnienie na umowę o pracę o wynagrodzeniu minimalnym wszystkich salowych, które wcześniej miały taką umowę w szpitalu. Warunki zostały dotrzymane. Ich wynagrodzenie wkrótce zostanie rewaloryzowane. Pozostałe panie zatrudniła firma zewnętrzna, której nie możemy narzucać doboru pracowników i formy ich zatrudniania- powiedział Czechowski– Dokładnie prześledziłem umowę z konsorcjum i pod względem formalnym nie mam zastrzeżeń. Odbyły się już wstępne rozmowy z przedstawicielem firmy „Naprzód”, który wyraził chęć uczestniczenia w negocjacjach związanych ze zwiększeniem zatrudnienia. Po analizie dokumentacji i stanu rzeczy nie widzimy przesłanek do tego, by odwołać ze stanowiska dyrektora Kamińskiego. Ze swojej strony też nie uważam, że problemu nie ma, dlatego chcemy się włączyć w tę sprawę i próbować ją rozstrzygnąć– dodał Czechowski.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button