AKTUALNOŚCISPORT

SEZON ROWEROWY W POWIECIE ROZPOCZĘTY. OD DZISIAJ DZIAŁAJĄ STACJE LUBELSKIEGO ROWERU MIEJSKIEGO.

2Wraz z pierwszym dniem wiosny ruszył sezon rowerowy w powiecie świdnickim. W poniedziałek 21 marca zostały oficjalnie otwarte stacje rowerowe (2 stacje powiatowe na 10 rowerów każda i 3 stacje miejskie po 7 rowerów), będące częścią Lubelskiego Roweru Miejskiego. To oznacza, że wypożyczony w Lublinie jednoślad będzie można zwrócić w Świdniku i odwrotnie.
Z pierwszym dniem wiosny rowerów przybyło także w Lublinie. Na lubelskim otwarciu kolejnych już stacji obecny był prezydent Krzysztof Żuk, władze powiatu świdnickiego: Dariusz Kołodziejczyk, Waldemar Białowąs i Jakub Osina, a także władze miejskie. Nowe stacje w Lublinie umiejscowiono min. przy Centrum Kultury, Ruskiej, Spokojnej, Łopacińskiego, Godebskiego, wzdłuż ul. Jana Pawła II przy Gęsiej, Jantarowej i Nadbystrzyckiej. Przy Leszczyńskiego i Długosza pojawiły się nawet wypożyczalnie rowerów dla dzieci, które same mogły przetestować nowe jednoślady. Być może już wkrótce w ramach ZIT powstaną ścieżki rowerowe łączące Świdnik z Lublinem– Dzisiaj symbolicznie połączyliśmy infrastrukturę rowerową pomiędzy miastami, wcześniej udało się je połączyć komunikacją zbiorową, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby te współpracę pogłębiać- zapowiedział prezydent Lublina K. Żuk. dzieciPodobnego zdania jest starosta powiatu świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk. Władze świdnickiego Starostwa analizują możliwości rozwinięcia systemu stacji rowerowych w całym powiecie– Być może w ramach ZIT moglibyśmy budować wspólnie z wójtami i burmistrzami powiatu kolejne stacje rowerowe. Nawet dzisiaj, podczas otwarcia poruszaliśmy ten temat z prezydentem Żukiem– mówi starosta D. Kołodziejczyk. Starania władz powiatu świdnickiego w kierunku rozwoju infrastruktury rowerowej podkreślił również członek zarządu powiatu, Jakub OsinaJest to ważne z kilku powodów. Z pewnością użytkowanie roweru miejskiego zmniejszy ruch samochodowy, a to zwiększy bezpieczeństwo. Cieszy mnie, że wspólne działania władz Powiatu, Lublina i Świdnika prowadzą do rozwoju infrastruktury rowerowej, która jest przecież tak świetnie rozwinięta w całej Europie. Osina zaznaczył, iż w kolejnych sezonach należy rozbudować sieć stacji rowerowych na terenie Świdnika. Jako pierwszą lokalizację w przyszłości wskazał okolice targowiska miejskiego- być może w sąsiedztwie Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego.
Jak korzystać z wypożyczalni?
kubaPrzede wszystkim, aby korzystać z roweru należy zarejestrować się na stronie lubelskirower.pl lub nextbike.pl. Jest to adres firmy zajmującej się systemem rowerowym na naszym terenie. Następnie poprzez SMS zostaje nam wysłany numer PIN potrzebny przy logowaniu. Aby aktywować konto musi być ono zasilone minimalną kwotą 10 zł. Przy każdej stacji znajduje się specjalny terminal. Po naciśnięciu przycisku z napisem Wypożycz pojawiają się kolejne polecenia z dalszymi działaniami według, których powinniśmy postępować. Pierwsze 20 min jazdy nie kosztuje nic. Następne 40 min to wydatek rzędu 1 zł. Za drugą godzinę jazdy zapłacimy 3 zł, a za kolejne 4 zł. Z roweru możemy korzystać do 12 godzin. Za niezwrócenie pojazdu na czas grozi kara 200zł, a za zniszczenie lub kradzież nawet 2 tys. zł.
Lubelski system publicznych rowerów jest drugim( po warszawskim), co do wielkości w Polsce– Świdnik jest 17 miastem z systemem roweru miejskiego, warto dodać, że jest to jedno z najmniejszych miast w skali kraju. Jest to też pierwszy z zamówienia, aglomeracyjny rower miejski w Polsce– podkreślił prezes Nextbike Tomasz Wojtkiewicz.- Ten system gwarantuje kompatybilność, zarejestrowana osoba może wypożyczyć rower wszędzie tam, gdzie Nextbike jest operatorem. Ten sam login i hasło funkcjonują w całym systemie.
lubasSymboliczne otwarcie rozbudowanego systemu rowerowego w Lublinie odbyło się o godz. 9.00. Uruchomienie stacji powiatowych w Świdniku nastąpiło o godzinie 13. 00. Tam też można było otrzymać darmową opaskę odblaskową oraz mapki stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego. Na otwarciu nie zabrakło także przedstawicieli środowisk rowerowych, którzy sami sprawdzili funkcjonowanie stacji w mieście– Dobrze, że administracja daje mieszkańcom możliwości wyboru środka transportu, który mogą wykorzystywać codziennie. Rower jest jedną z alternatyw, a taka inicjatywa mocno przybliża nas do standardów miast europejskich- dodał Maciej Lubaś ze stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów, który od początku był wielkim zwolennikiem tych inwestycji w mieście.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button