AKTUALNOŚCI

LOTNISKO W ŚWIDNIKU WYSOKO W RANKINGU

10697254_10202012087782384_1686153115856126348_oPort Lotniczy Lublin jest szóstym, najszybciej rozwijającym się portem w Europie! Zestawienie stworzył i opublikował branżowy portal Fly4free.pl.
Porównano w nim wyniki, dotyczące liczby pasażerów z branżowego serwisu ACI Europe i anna.aero – znanej lotniczej bazy danych, która obejmuje ponad 390 lotnisk z 43 krajów Europy.

Port Lotniczy Lublin znalazł się na szóstej pozycji.
Lotnisko w Świdniku obsłużyło 265 tysięcy osób, notując tym samym wzrost o 41 procent w skali roku.
Największy wzrost liczby pasażerów wśród polskich lotnisk zanotowano w Porcie Lotniczym w Modlinie, co w rankingu daje miejsce czwarte. Tuż za nim znalazł się port w Szczecinie.
Ranking pokazuje, że w 2015 roku najszybciej w Europie rozwijało się lotnisko na greckiej wyspie Santorini, które obsłużyło 2,21 mln pasażerów. To wzrost o 86,7 procent.
Kolejne dwa miejsca zajęły niewielkie lotniska – turecki Balikesir Koca Seyit i macedońskie lotnisko w Ochrydzie.
Z zestawienia wynika, że w 2015 r. polskie lotniska obsłużyły w sumie 30,5 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 12,5 proc. w skali roku.
Kto wypadł najgorzej? 85-procentowy spadek zanotowało lotnisko w brytyjskim Blackpool.
lotnisko srodekDo takiego wyniku lotniska w Świdniku z pewnością przyczyniła się działalność węgierskiego przewoźnika Wizz Air, który rozszerzył swoja ofertę i otworzył pierwszą bazę operacyjną na lotnisku. To 21 baza operacyjna, będąca zarazem 6 w Polsce.
Oprócz lotów wykonywanych już do Londynu-Luton, Oslo-Torp i Sztokholmu-Skavsta, uruchomiono nowe połączenia do Brukseli-Charleroi, Doncaster-Sheffield i Glasgow.
– Możemy być tylko dumni z takiego wyniku. Sukces lotniska widzę jako szansę dla młodych ludzi z naszego regionu. Staramy się, by w naszych szkołach coraz więcej nowych kierunków kształcenia odpowiadało zapotrzebowaniom rynku. Przypomnę, że PCEZ w Świdniku już we wrześniu 2016 planuje utworzyć klasę o profilu technik lotniskowych służb operacyjnych, której uczniowie będą mogli odbywać praktyki i wizyty studyjne na świdnickim lotnisku – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki i członek Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki Port Lotniczy Lublin.
To już kolejny list intencyjny podpisany przez Prezesa Portu i Wicestarostę Świdnickiego w sprawie utworzenia profilowanej klasy w ponadgimnazjalnych szkołach powiatu świdnickiego.
W październiku wraz z Dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku – Stanisławem Stefańczykiem podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia w Liceum klasy o profilu „personel obsługi naziemnej i pokładowej”, pierwszej w Polsce „klasy stewardess”.
Władze Portu Lotniczego Lublin zakładają, że w tym roku obsłuży on 410-440 tys. pasażerów. (W roku ubiegłym obsłużono ich 265 tys.)
Z PLL polecimy obecnie:
Liniami Wizz Air do:
Doncaster Sheffield
Eindhoven
Glasgow
Londynu Luton
Maastricht
Oslo Torp Sandefjord
Sztokholm Skavsta
Liniami Ryanair do:
Dublina
Londynu Stansted
Liniami Lufthansa do:
Frankfurtu

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button