AKTUALNOŚCI

POBIEGNĄ KU ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietniaJutro na Placu Konstytucji 3 Maja w Świdniku odbędzie się akcja w ramach obchodów Światowego Dnia Autyzmu, który przypada już 2 kwietnia.

Wspólny marszobieg ulicami Świdnika ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat autyzmu.

– Jutrzejsza akcja ma zintegrować społeczności szkolne i mieszkańców Świdnika w obchody Dnia Autyzmu. Włączyły się w nią szkoły, przedszkola i instytucje. – mówi Elżbieta Krupa, wicedyrektor i wiceprezes organizatora akcji – Stowarzyszenia Przyjaciół Ośrodka, działającego przy SOSW im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku. – Zbiórka na placu o 9.30. Po części oficjalnej, ok.godz. 10.10 wyruszamy i będziemy kierować się do tzw. okrągłego kościoła, gdzie czekać na nas ma ksiądz proboszcz.

Na wszystkich uczestników akcji czekać ma słodki poczęstunek. Każdy powinien mięć na sobie bądź ze sobą coś w kolorze niebieskim.

– Niebieski to kolor nadziei. Ma dać osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność oświetlając budynek na niebiesko czy dodać niebieski kolor do ubrania – tłumaczy Elżbieta Krupa.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe.

Dokładna przyczyna występowania autyzmu nie jest znana. Do tej pory nie udało się wyodrębnić pojedynczego czynnika, który mógłby być odpowiedzialny za wywołanie choroby.

reklama reklama

Na znak solidarności z ludźmi dotkniętymi tym schorzeniem, wiele budynków na całym świecie zabłyśnie na niebiesko. Podobnie będzie w Świdniku. Na niebiesko zaświeci miejska fontanna i w tym kolorze podświetlony będzie budynek MOK.

Natomiast już 5 kwietnia w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lublinie odbędzie się Konferencja Naukowo – Szkoleniowa z cyklu

Nauczanie dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wyzwaniem dla współczesnej edukacji:

Życie z autyzmem”.

Jej organizator to Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku, a także Powiat Świdnicki w Świdniku.

 
foto: logopedapultusk.pl

Reklama

 

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama