AKTUALNOŚCI

STARTUJE OKNO TRANSFEROWE ZUS-OFE

zusOd 1 kwietnia do końca lipca można decydować, czy całość składki emerytalnej pozostawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy część przekazywać do otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Ubezpieczony decyduje o około 15 procentach składki emerytalnej. Ta część może trafiać albo do wybranego OFE, albo na subkonto w ZUS. Po raz pierwszy ubezpieczeni stanęli przed takim wyborem dwa lata temu. 1 kwietnia otwiera się kolejne okno transferowe.

– Jeśli ubezpieczony nie chce nic zmieniać, nie musi robić dosłownie nic. Jeśli jednak chciałby zmienić miejsce przeznaczenia składki z OFE na ZUS lub odwrotnie, to powinien wypełnić specjalne oświadczenie – informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie.

Formularz jest dostępny w każdej placówce Zakładu oraz na stronie internetowej www.zus.pl. Oświadczenie można dostarczyć do ZUS osobiście, pocztą tradycyjną albo złożyć w urzędomacie. Osoba, która ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, może też wysłać deklarację przez internet, po zalogowaniu się do PUE. Następna okazja na zmianę decyzji dopiero w 2020 roku.

– Deklaracji o przekazywaniu części składki emerytalnej nie składają osoby, którym do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego zostało 10 lat lub mniej. W ich przypadku zgodnie z prawem ZUS kończy przesyłać składki do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków do ZUS – mówi rzecznik lubelskiego ZUS-u.

ZUS Lublin

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button