AKTUALNOŚCI

NOWY URZĄD- SKARBONKA BEZ DNA?

Władze gminy Świdnik wiedzą już, jak od wewnątrz będzie się prezentowała ich nowa siedziba, do której przeprowadzą się wraz z urzędnikami wiosną 2017 roku. Budynek zyska kolejną kondygnację. Na najwyższym piętrze umieszczono gabinety burmistrza, jego zastępców, sekretarza miasta i skarbnika. Pozostałe trzy pomieszczą dotychczasowe wydziały UM. Koszt modernizacji byłego Gimnazjum nr 2 przy ul. Wyspiańskiego 27, na siedzibę urzędu to 11, 3 mln zł. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta okazało się, że to nie koniec wydatków.
Ponad 11 mln zł, to zbyt mało, by powstał nowy urząd. Firma Skanska, która wygrała przetarg na modernizację byłego gimnazjum wykona gruntowny remont budynku, dobuduje kolejną kondygnację, przebuduje salę gimnastyczną na salę obrad i zadba o infrastrukturę, znajdującą się poza nowym urzędem. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta okazało się, że w kwocie 11,3 mln zł. nie uwzględniono wydatków na dostawę, montaż urządzeń sieciowych i systemów audio- video. Wobec tego władze gminy zwróciły się do radnych o dodatkowe 350 tys. zł na ten cel. Radna Edyta Lipniowiecka (ŚWS) zapytała, dlaczego środki nie pochodzą z kwoty przeznaczonej już na adaptację budynku. Wiceburmistrz A. Radek odpowiedział, że ważne jest, by cały sprzęt był jak najbardziej nowoczesny, stąd decyzja o zakupieniu go oddzielnie, a nie w ramach ogłoszonego wcześniej przetargu
– Skoro w kwocie 11 mln 300 tysięcy nie przewidziano tego typu sprzętu to, czy przewidziano innego rodzaju wyposażenie- dopytywała Lipniowiecka. Okazuje się, że nie. Za wszystko trzeba będzie płacić dodatkowo– Dodatkowe kwoty mogą się pojawić w trakcie realizacji budowy. Wyposażenie chociażby w postaci mebli również nie jest ujęte w przetargu- odpowiedział Radek. Radna Lipniowiecka zapytała także o to, czy wiadomo ile pieniędzy jeszcze pochłonie nowy budynek? Na to pytanie burmistrz A. Radek nie odpowiedział jednoznacznie- Wszystko będzie zależało od standardu zamówionego wyposażenia, ale podkreślam, że w tym względzie na pewno nie będziemy rozrzutni. Tutaj warto przypomnieć, że całość inwestycji pochodzi z własnych środków naszej gminy.
Na przeznaczenie dodatkowych środków z budżetu miejskiego na nowy urząd miejski, zgodę wyrazili wszyscy radni. Od głosu w tej sprawie, oprócz radnej E. Lipniowieckiej, wstrzymał się jedynie radny W. Księski- również ze stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa- Trudno mi uwierzyć, że miejskie władze, do tej pory, nie są w stanie oszacować, choć w przybliżeniu, ostatecznych kosztów tej inwestycji. Takie wydatki powinny być planowane. A do końca tej inwestycji przecież już coraz bliżej. Mam obawy, że w budżecie na 2017 rok, kosztem innych projektów bardziej potrzebnych miastu, zostaną na ten cel przeznaczone nie małe pieniądze. Skąd? Głównie z kieszeni mieszkańców Świdnika.- stwierdza radny W. Księski
Przypomnijmy, że cały nakład finansowy na nowy Urząd Miasta pochodzi bezpośrednio z miejskiej kasy. Do tej chwili na inwestycję nie przeznaczono żadnych środków zewnętrznych.
Red.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama