AKTUALNOŚCIEDUKACJA

WYKSZTAŁCIMY KADRY DLA KOLEI

Dziś w siedzibie Lubelskiego Oddziału Przewozów Regionalnych odbyło się spotkanie wicestarosty świdnickiego Waldemara Białowąsa, Anny Goral – Dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku oraz Katarzyny Balcerek – Dyrektor Zespołu Szkół w Trawnikach z Justyną Mądry – Dyrektor Lubelskiego Oddziału Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. oraz Zygmuntem Grzechulskim – Dyrektorem Lubelskiego Zakładu Linii Kolejowych PKP.
Rozmowy dotyczyły nowych kierunków kształcenia, które pojawią się w powiatowych szkołach od nowego roku szkolnego. Po zapoznaniu się z najpilniejszymi potrzebami kadrowymi kolei postawiono na dwa zawody: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik elektroenergetyk transportu kolejowego.
Oba zawody wymagają specjalistycznego przeszkolenia i warunków zdrowotnych. W obu kolej obiecuje pracę i nie są to obietnice bez pokrycia, ponieważ w ostatnich latach w lubelskim oddziale corocznie przyjmowanych jest ponad stu nowych pracowników.
DSC_0007
Automatyk zajmuje się obsługą lokalnych centów sterowania ruchem kolejowym, zarówno tych najnowocześniejszych, jak i starszych. Ale takie wykształcenie daje również możliwość zatrudnienia m.in. w firmach zajmujących się montażem świateł drogowych. Elektroenergetyk dokonuje przeglądów i napraw taboru kolejowego i urządzeń zasilania trakcji elektrycznej.
Żeby zrealizować te ambitne plany strony podpiszą w marcu list intencyjny, którego celem będzie dostosowanie programów nauczania do potrzeb rynku pracy w branży kolejowej.
Kolejarze oferują swoje wsparcie w zakresie dydaktyki, przeprowadzenia praktyk zawodowych, w tym również płatnych staży zawodowych w okresie wakacyjnym.
– W obecnej unijnej perspektywie finansowej można pozyskać środki na wyposażenie i doposażenie placówek dydaktycznych, szczególnie kształcących zawodowo, warto więc inwestować w zawody, które przyniosą absolwentom szkół wymierne korzyści i będą gwarancją pracy – zaznacza wicestarosta Białowąs. – zapotrzebowanie kadrowe w tej branży spowodowane jest luką pokoleniową w zawodach kolejowych, ale i intensywnym rozwojem tej formy komunikacji.
Justyna Mądry podkreśla natomiast, że kolej oferuje możliwość stabilnego zatrudnienia: na umowę o pracę na czas nieokreślony, z atrakcyjnym wynagrodzeniem, opiekę socjalną, czy zniżki na przejazdy koleją.
Teraz czas na promocję nowych kierunków wśród uczniów ostatnich klas gimnazjalnych. Okazją ku temu będzie m.in. udział naszych szkół w XII Edycji Targów Edukacyjnych, które odbędą się w Targach Lublin w dniach 17-18 marca oraz w targach edukacyjnych, które odbędą się 4 kwietnia w Zespole Szkół w Piaskach.
Warto tam być i zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego.
(DP)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button