AKTUALNOŚCI

ŚWIDNICZANIE ROZLICZAJĄ BURMISTRZA

bb_akcja_plenerowaWczoraj (1 czerwca) na ulicach Świdnika pojawiły się banery i billboard o treści: „Świdnik Wspólna Sprawa przypomina burmistrzowi właściwą kolejność: najpierw remont AVII, potem urząd za 12 milionów”. Akcja współrządzącego powiatem ugrupowania wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta. Jak tłumaczą organizatorzy, data tego wyjątkowego w skali miasta wydarzenia nie była przypadkowa. W Dniu Dziecka odkryty basen AVII otwierał bowiem sezon letni niemal corocznie przez około 50 lat.
Dzieje ruin AVII w dużym skrócie
Obiekt niszczeje od 2010 roku, gdy został zamknięty przez firmę AgustaWestland, która kupiła go razem z PZL. Później miasto odkupiło basen i budynki oraz zapowiadało rychłe zagospodarowanie terenu z pozyskanych funduszy zewnętrznych. Do dziś remont się nie rozpoczął, za to podlegli burmistrzowi urzędnicy rozpoczęli adaptację dawnej Szkoły Podstawowej nr 2 na nowy urząd miasta. Budowa ratusza do dziś pochłonęła 11 650 000 złotych, przy czym nie są tu wliczone koszty wyposażenia (np. meble na kilka kondygnacji). W licznych publikacjach lubelskich mediów w 2016 roku burmistrz Jakson zapowiada stworzenie w miejscu basenu i hali sportowej „Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, Słonecznego Świdnika oraz Parku Zdrowia i Wypoczynku”. Rada Miasta kontrolowana przez RiP (ugrupowanie macierzyste burmistrza) przeznaczyła w maju br. 225 tysięcy złotych na wyburzenie istniejących ruin pod zapowiadaną inwestycję, natomiast nie ma jeszcze dokumentacji projektowej i nie wiadomo skąd mają pochodzić środki na realizację wizji burmistrza.
O co chodzi Świdnik Wspólna Sprawa?
wystawa_akcja_plenerowaPrzede wszystkim wybór kolejności inwestycji i wielkość kosztów nowego urzędu najbardziej wzburzyły organizatorów akcji plenerowej. Podkreślają, że priorytety władz miasta powinny być odwrotne, czyli „najpierw realizacja potrzeb mieszkańców, a później dbanie o komfort urzędników”. W centrum Świdnika, przy chodniku na ul. Racławickiej umieścili banery – „wystawę” ze zdjęciami popadających w ruinę obiektów AVII. Na jednej z plansz opisano historię ich „upadku”, a radna Edyta Lipniowiecka napisała:

„Odnoszę wrażenie, że wpisanie dopiero teraz do budżetu zadania dotyczącego obiektów AVII, ma służyć jedynie odciągnięciu uwagi mieszkańców od budowy nowego urzędu miejskiego oraz kosztów, jakie gmina obecnie ponosi na ten cel. Dodam jeszcze, że zadanie od powstania dokumentacji do wybudowania urzędu zajmie naszym władzom jedynie dwa lata. Obiekty AVII czekają znacznie dłużej. I niestety, co przykro mi stwierdzić, poczekają jeszcze trochę.”

Reakcje mieszkańców Świdnika
baner_akcja_plenerowaAkcja plenerowa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez świdniczan. Facebookowa strona Świdnik Wspólna Sprawa zdobyła kilkaset polubień, a sama galeria zdjęć z akcji w chwili publikacji tego artykułu ma 393 polubienia i 219 udostępnień. Także komentarze pod galerią niemal w 100% popierają stanowisko organizatorów. Oto przykłady komentarzy mieszkańców Świdnika (nazwiska skróciliśmy):
Jerzy M. – Wielkie Brawa za akcję
Beata M.- ODDAĆ AVIĘ !!! szkoda, że dzisiejsze pokolenie zostało pozbawione możliwości spędzania tam czasu. Ps. to gdzie mają spędzać czas?!
Andrzej B. – Teren wokół gimnazjum nr 2 zmieniał się w ciągu kilku lat. Mieszkańcy nie zauważyli tej perfidnej gry. Wykonywano remonty ulic dojazdowych do nowego lokum UM stopniowo. Teraz przyszła pora na sam budynek po szkole. Nie ma kasy na remont basenu.
Akcja w mediach
W czwartkowych (dzisiejszych) wydaniach „Dziennika Wschodniego” i „Kuriera Lubelskiego” ukazały się artykuły relacjonujące akcję. Dziennikarka „DW” poprosiła o komentarz rzeczniczkę Urzędu Miasta Aleksandrę Dyjak. W odpowiedzi znalazła się informacja o planowanym ogłoszeniu przetargu na prace projektowe oraz zdanie skierowane do Świdnik Wspólna Sprawa: cyt. „Chcielibyśmy, aby nie przeszkadzano nam w pracy”.  Rzeczniczka nie była w stanie podać terminu zakończenia inwestycji sportowej ani tego, skąd miasto weźmie finansowanie. Powiedziała jedynie, że miasto „będzie starać się o dotację z ministerstwa”. Warto zauważyć, że jeszcze w 2013 podobne słowa wypowiadał publicznie Artur Soboń, wówczas sekretarz miasta:

„Przygotowujemy projekt w ramach programu „Rewitalizacja społeczna”. Jednym z jego elementów będzie remont obiektów – tłumaczy Artur Soboń i zapowiada, że wniosek będzie jednym z projektów strategicznych dla województwa lubelskiego.”

W tym samym artykule z 2013 roku pojawiło się następujące zdanie: „Urzędnicy wyliczyli, że prace, które przywróciłyby obiekty do używalności mogą pochłonąć około 6 milionów złotych”.
Czyli jednak basen mógłby być wyremontowany i czynny, gdyby nie wydano niemal 12 milionów złotych na nowy urząd?

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button