AKTUALNOŚCI

PREZENTACJA SAMOLOTU M-346

M346
Wczoraj w zakładach Leonardo-Finmeccanica w Venegono-Superiore (w pobliżu Varese) odbyła się ceremonia oficjalnej prezentacji pierwszego z ośmiu samolotów M-346 dla Polskich Sił Powietrznych.
W uroczystości uczestniczył Wiceminister Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki, szef sztabu Włoskich Sił Powietrznych, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Włoch, Gioacchino Alfano, oraz dyrektor zarządzający Leonardo-Finmeccanica Aircraft, Filippo Bagnato. Obecny był także Inspektor Polskich Sił Powietrznych gen. bryg. pil.Tomasz Drewniak.
M3462
Pierwszy z ośmiu samolotów Aermacchi M-346 dla Polskich Sił Zbrojnych zaprezentowany był przez polskiego Wiceministra Obrony Narodowej, Bartosza Kownackiego.
Aermacchi M-346 to najbardziej zaawansowany spośród obecnie produkowanych samolotów szkolno-treningowych i jedyny samolot szkoleniowy najnowszej generacji zoptymalizowany do przygotowania pilotów do lotów na najnowocześniejszych i gwarantujących najwyższe osiągi samolotach wojskowych
– Leonardo-Finmeccanica to jedyna firma na świecie zdolna oferować kompletne rozwiązanie technologiczne, skracające czas szkolenia pilotów i przygotowujące ich do wykonywania lotów na zaawansowanych samolotach najnowszej generacji. Obecnie wiele krajów zaczyna zwracać uwagę na zintegrowane systemy szkoleniowe, obejmujące zarówno samoloty jak i naziemne systemy trenażerowe. Te możliwości już świetnie sprawdziły się w ośrodku szkoleniowym włoskich Sił Powietrznych w Galatina (w pobliżu Lecce), gdzie szkoli się 11 Sił Powietrznych NATO oraz Sojuszniczych; piloci uzyskują licencje na systemach i samolotach produkowanych przez Leonardo-Finmeccanica – mówił Mauro Moretti, Prezes oraz Dyrektor Generalny Leonardo-Finmeccanica.
Pierwszy z 8 samolotów zaawansowanego szkolenia i treningu Aermacchi M-346 zamówionych przez Polskę w 2014 r. przejdzie teraz program prób w locie w celu uzyskania certyfikacji dla wykonanych wg specyfikacji polskich Sił Zbrojnych systemów, takich jak spadochron hamujący. Następnie, do końca roku, samolot zostanie dostarczony klientowi wraz z drugą maszyną. Dostawy zakończą się w listopadzie 2017 r.
Samoloty M-346 wejdą do służby w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w polskiej bazie w Dęblinie. Baza zamierza stać się międzynarodowym centrum szkolenia pilotów wojskowych dzięki wykorzystywaniu samolotów M-346.
Samoloty M-346 zostały zamówione przez Siły Powietrzne Włoch (18), Singapuru (12), Izraela (30) oraz Polski (8) – łącznie 68 maszyn.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button