AKTUALNOŚCIEDUKACJAKULTURA I ROZRYWKA

15 TYSIĘCY NA SZKOLNĄ BIBLIOTEKĘ „BRONKA”

I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Świdniku zdobyło 15 tysięcy zł na dofinansowanie szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. img,gcsi,EE37449EFECBA420186F1B82DD6508557431DE8B,mpid,8

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest projektem Ministerstwa Edukacji Narodowej i polega na wspieraniu organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Biblioteka „Bronka” otrzymała dofinansowanie na rozwój księgozbioru w kwocie 15 tysięcy zł, 12 tysięcy zł z MEN i 3 tysiące wkładu własnego Powiatu Świdnickiego. W związku z powyższym – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor I Liceum – w najbliższym czasie będziemy pytać reprezentantów wszystkich organów szkoły – nauczycieli, rodziców i uczniów o propozycje książek, które powinny ich zdaniem znaleźć się w naszej bibliotece. To kolejny po realizowanych w szkole dwóch projektach unijnych poważny zastrzyk gotówki na doposażenie szkolnego księgozbioru. Nauczyciel bibliotekarz Anna Adamczyk ma nadzieję, że podejmowane przez szkołę działania nadal będą wpływać na wzrost czytelnictwa w szkole.

W raporcie „Stan czytelnictwa w Polsce w 2015 roku” Biblioteki Narodowej eksperci podkreślają, że jedyną nadzieją na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa jest młodzież. Ogromna w tym rola, poza środowiskiem rodzinnym, właśnie szkolnych bibliotek, nauczycieli z pasją oraz intensywnego treningu czytelniczego w postaci sumiennego czytania lektur szkolnych i nieobowiązkowych książek dla własnej przyjemności.

Cieszę się, że jako Powiat mogliśmy przyczynić się do powiększenia księgozbioru biblioteki „Bronka” – mówi wicestarosta Powiatu Świdnickiego Waldemar Białowąs – jak mawiała Wisława Szymborska – „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Ta „zabawa” zaś jednocześnie rozwija człowieka: nie tylko intelektualnie, ale też społecznie i emocjonalnie, tworząc w nim ogromny kapitał – dodaje.

(I LO w Świdniku)

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama