AKTUALNOŚCI

XXVI OGÓLNOPOLSKI ZLOT JAWORZNIAKÓW

DSC02181_strWolność można odzyskać, młodości nigdy” pod takim hasłem zorganizowano XXVI Ogólnopolski Zlot Jaworzniaków, który w tym roku odbył się 9 czerwca w Mełgwi i Krzesimowie. Patronat honorowy nad Zlotem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Jaworzniacy” to nazwa powołanego w 1990 roku Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956. Z historią Związku Młodocianych Więźniów Politycznych w naszej gminie szczególnie związana jest Szkoła Podstawowa w Krzesimowie, która w 1998 roku przyjęła imię Jaworzniaków.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Kościele pw. Św. Wita w Mełgwi pod przewodnictwem Proboszcza Parafii Księdza Dariusza Moczulewskiego. Obchody zgromadziły wielu Jaworzniaków z całej Polski, przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, mieszkańców oraz dzieci i młodzieży. Tego dnia licznie przybyły poczty sztandarowe: Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”, Jaworzniaków, Gminy Mełgiew, Szkół Podstawowych z Mełgwi i Krzesimowa oraz mełgiewskiego Gimnazjum. Po liturgii zgromadzeni przemaszerowali na cmentarz przy dźwiękach Orkiestry Dętej Gminy Mełgiew.

DSC02140_strW krótkiej modlitwie uczczono pamięć poległych, potem delegacje złożyły kwiaty pod Murem Pamięci .
Później uczestnicy udali się do Gimnazjum w Mełgwi, gdzie miała miejsce część oficjalna: powitanie gości, przemówienia i wystąpienia przedstawicieli władz oraz Jaworzniaków. Młodzież szkolna zaprezentowała część artystyczną w której przypomniano tragiczne wydarzenia minionych czasów, jakich doświadczali Polacy w okresie powojennym. W trakcie obchodów święta wręczono medale i listy gratulacyjne szczególnie zasłużonym Jaworzniakom.
Obchody zakończyły się w „Dolinie Krzyży” w Krzesimowie, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę, złożono kwiaty. W hołdzie wszystkich tragicznie zmarłych osób została odprawiona droga krzyżowa.

DSC02310_str
 
UG Mełgiew

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button