AKTUALNOŚCIEDUKACJA

SPACER PO MIEJSCACH NIEDOSTĘPNYCH. UCZNIOWIE ZWIEDZILI LOTNISKO

Dzisiaj dyrektor I LO, wicestarosta powiatu i prezes Portu Lotniczego Lublin zaprosili młodzież na wycieczkę po świdnickim lotnisku, do miejsc niedostępnych pasażerom. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko kandydaci do klasy stewardów, ale wszyscy, którzy chcieli na własne oczy przekonać się o tym, jak wygląda praca na lotnisku. DSC00329
Spacer rozpoczęto od wizyty w terminalu. Tam prezes PL, Krzysztof Wójtowicz powitał zwiedzających.- Chcemy wam pokazać, jak wygląda praca „od kuchni”- zwrócił się uczniów Wójtowicz. – Ze swojej strony zapewniamy wszelką pomoc tym, którzy zechcą związać swoją przyszłość z lotnictwem. Oferujemy wizyty studyjne, pokażemy jak wygląda praca w obsłudze naziemnej i w innych obszarach związanych z lotnictwem- dodał Wójtowicz.
Podczas wycieczki można było zobaczyć min. jak wygląda odprawa pasażerów, pomieszczenia bagażowe, obejrzeć pojazdy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, czy przyjrzeć się z bliska startowi samolotu pasażerskiego.- To nie pierwsza moja wizyta na lotnisku, chociaż każda z nich mnie zaskakuje- relacjonuje wicestarosta Waldemar Białowąs.- Najbardziej zdumiewa mnie wiedza młodych ludzi o funkcjonowaniu lotniska i jego poszczególnych sektorów. Dzisiaj lotnisko jest oknem na świat, o czym mogła przekonać się młodzież- dodał Białowąs.
DSC00339Współpraca powiatowych placówek oświatowych z lotniskiem sukcesywnie się rozwija. Jeszcze w 2015 roku podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w Technikum Nr 1 Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku zawodu: technik lotniskowych służb operacyjnych. Strony postanowiły podjąć wspólne działania na rzecz tworzenia możliwości i warunków pozwalających na promowanie, rekrutację oraz kształcenie teoretyczne i praktyczne w tym zawodzie.- To ważne, by młodzież mogła zapoznać się ze swoim przyszłym miejscem pracy. Sama byłam pierwszy raz po drugiej stronie lotniska i muszę przyznać, że robi wrażenia- mówi Anna Goral, dyrektor PCEZ w Świdniku.- Od lat kształcimy w kierunkach związanych z lotnictwem. W tym roku uruchamiamy nowy kierunek- technik lotniskowych służb operacyjnych. Zachęcamy do korzystania z nowej oferty szkoły, rekrutacja potrwa nawet do końca sierpnia- dodała Goral. Podobny list intencyjny został podpisany przez prezesa PL, wicestarostę Świdnickiego z Dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku w sprawie utworzenia w liceum klasy o profilu „personel obsługi naziemnej i pokładowej”, potocznie nazywanej „klasą stewardess”.- Nowa klasa zapewnia przygotowanie do matury, naukę trzech języków obcych, dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego ( pływanie) oraz zajęcia ze sztuk walki, czy psychologii- wyjaśnia dyrektor I LO, Stanisław Stefańczyk.- Nabór potrwa do 27 lipca, więc wszystkich chętnych zapraszamy. Dodam, że dysponujemy miejscami w internacie, także jesteśmy gotowi na przyjęcie uczniów spoza miasta, czy powiatu- dodał Stefańczyk.
Z dzisiejszej wycieczki najbardziej zadowoleni byli uczniowie.- To była ciekawa wycieczka. Najbardziej zainteresowała mnie obsługa naziemna. Jestem w klasie o profilu- mechanik lotniczy, więc wiążę swoją przyszłość z lotnictwem- powiedział Mateusz, uczeń trzeciej klasy PCEZ w Świdniku.
 

Zapisz

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama