AKTUALNOŚCI

UNIA EUROPEJSKA BEZ WIELKIEJ BRYTANII

Funt szterling był w piątek rano najtańszy od 1985 roku <br>Fot.PAP/EPA
Funt szterling był w piątek rano najtańszy od 1985 roku
Fot.PAP/EPA
Według oficjalnych wyników opublikowanych w piątek rano 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się w czwartkowym referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za pozostaniem kraju we Wspólnocie zagłosowało 48,1 proc. wyborców.
Funt szterling był w piątek rano wyceniany tylko na 1,3459 dol. To najniższy poziom od września 1985 roku.
Jeszcze w czwartek wieczorem, po ogłoszeniu wyników sondażu wskazujących na przegraną zwolenników Brexitu w czwartkowym referendum, wartość funta wzrosła do 1,5018 dol.; potem jednak kurs brytyjskiej waluty szybko spadał.

Jeden z liderów kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Nigel Farage, powiedział, że 23 czerwca, dzień referendum na temat Brexitu, przejdzie do historii jako dzień niepodległości Wielkiej Brytanii.
Farage, który jest szefem eurosceptycznej Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii (UKIP) zażądał od premiera Davida Camerona natychmiastowej dymisji.
Szkocja i Irlandia Północna opowiedziały się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej – wynika z oficjalnych rezultatów referendum.W Irlandii Północnej za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55,8 proc. wyborców (ponad 440 tys. głosów). W Szkocji za pozostaniem W. Brytanii w UE zagłosowało ponad 1,6 mln wyborców.
Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła, że referendum „jasno pokazuje, iż Szkoci widzą swoją przyszłość w Unii Europejskiej”.
Tymczasem jeszcze w czwartek wieczorem bukmacherzy obstawiali na 90 proc., że w referendum wygrają przeciwnicy Brexitu.
http://kurier.pap.pl

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama