AKTUALNOŚCI

NIE BĘDZIE ŚLEDZTWA W SPRAWIE SUSŁÓW

Temat świdnickiego susła perełkowanego powraca, tym razem nie dzięki ekologom, a Ministerstwu Środowiska. Minister Jan Szyszko poinformował, że 10 czerwca złożył zawiadomienie do warszawskiej prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które miało polegać na nieuzasadnionym wycięciu ok. 140 ha lasu i zniszczeniu obszaru Natura 2000 w Świdniku z występującym tam gatunkiem objętym pełną ochroną, czyli susłem perełkowanym. Okazało się, że śledztwa nie będzie.
 Batalia o susły rozpoczęła się na dobre w momencie podjęcia działań związanych z budową lotniska. Przypomnijmy, że świdnicka kolonia tego gryzonia nie jest naturalna, powstała poprzez niekontrolowaną introdukcję, w latach 1984- 86, kiedy to jeden z mieszkańców przywiózł 40 susłów z Zamojszczyzny. Wówczas nie był to gatunek chroniony. Stało się tak, gdy władze województwa zaplanowały budowę lotniska, pierwotnie właśnie na terenie, gdzie zamieszkiwał suseł. Obroną gryzonia natychmiast zajęli się ekolodzy i teren dawnego lotniska trawiastego, zasiedlonego przez kolonię susła perełkowanego wpisano do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. By inwestycja mogła zostać zrealizowana, a susły były chronione przeniesiono pas startowy, co skutkowało wycięciem ok. 140 ha lasu. Mimo wszystko Port Lotniczy Lublin został zobowiązany do opieki nad kolonią susła. Dlatego dwa razy do roku gryzonie są badane przez zespół naukowców. Jak potwierdzają władze portu, z ich badań wynika, że populacja jest stabilna. W marcu naukowcy, opiekujący się kolonią na zlecenie portu, doliczyli się około 100 sztuk.
Na tej podstawie prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Stwierdzono brak przesłanek, które by potwierdzały stawiane przez ministra zarzuty. Uznano, że skoro zwierzęta żyją, a ich siedlisko nie jest zagrożone, nie doszło do popełnienia zarzucanego czynu. W kwestii lasu stwierdzono brak znamion czynu zabronionego. Decyzja o wycince związana była z ochroną susła perełkowanego.
Zapisz

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button