AKTUALNOŚCI

BONUS DLA STULATKA

hands-1408480_1280
Opłaca się dożyć setki. Osoba, która ukończy sto lat, ma prawo do tzw. świadczenia honorowego. Obecnie 92 mieszkańców województwa lubelskiego dostaje taki dodatek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z roku na rok stulatków przybywa.
Świadczenie honorowe wynosi w tej chwili ponad 3,4 tys. zł brutto. Jest wypłacane co miesiąc, dożywotnio. – Osoby, które dostają emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby je dostać. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności – wyjaśnia zastępca dyrektora ds. świadczeń Oddziału ZUS w Biłgoraju Bogdan Mach. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.
Coraz więcej osób w Polsce korzysta z takiej „premii”. Dekadę temu dostawało ją z ZUS 1,4 tys. osób. W tym roku jest ich już prawie 2,3 tys. Zaledwie co szósty z wiekowych Polaków to mężczyzna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że za dwadzieścia lat będzie mieć w swoim „portfelu” niemal 10 tysięcy stulatków.
Największą liczbę świadczeń honorowych wypłaca ZUS. Oprócz niego wypłaty realizują też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i resortowe zakłady emerytalne: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
ZUS

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close