AKTUALNOŚCI

60-LECIE ZWIĄZKU EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW

DSC_7631 - KopiaW ubiegły piątek w uroczystej atmosferze świętowano 60-lecie istnienia Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Uroczystość objęta honorowym patronatem Starosty Powiatu Świdnickiego Dariusza Kołodziejczyka i Burmistrza Miasta Świdnik Waldemara Jaksona, odbyła się w sali widowiskowej MOK-u i przyciągnęła wielu znamienitych gości – przyjaciół świdnickiego oddziału, przedstawicieli samorządów i instytucji współpracujących ze Związkiem.
Była to okazja do wspomnień, pochwalenia się zakresem działalności, podziękowania osobom i instytucjom, które wspierają najstarszych mieszkańców naszego regionu.
O 60-letniej już działalności Związku i zaangażowanych w nią osobach opowiedziała Teresa Celej, prezes oddziału rejonowego PZERiI w Świdniku. – Wśród osób, które dłuższy czas kierowały związkiem była Anna Szałach i Dariusz Rubaj – przypomniała początki działalności.- Zawsze staramy się zapewniać miłą atmosferę. W miarę możliwości organizujemy wycieczki, spotkania okolicznościowe, imprezy. W tym wieku możliwości aktywności różnego rodzaju są coraz mniejsze, ale my się nie dajemy! – mówła pani Teresa.
DSC_7557Samorzadowcy starają się stworzyć tej najstarszej i coraz liczniejszej grupie wiekowej godne warunki do wspólnej integracji i wypoczynku. Dofinansowują ich działania, rozbudowują infrastrukturę techniczną i społeczną służącą seniorom.

Na ręce wicestarosty świdnickiego Waldemara Białowąsa trafiła Złota Odznaka Honorowa PZERiI. Starosta podziękował seniorom za ich wkład w życie społeczne i pogratulował jubileuszu.

Doceniono także Mełgiewskie Koło Seniora oraz działaczy Zwiazku. Wyróżnienie otrzymali: Danuta Kobylańska, Teresa Mateńko, Jan Sowa, Maria Kowalska, Wiesława Brzuś, Lucyna Portka, Włądysław Stachyra, Teodozja Kierepka, Władysława Kowalska, Zdzisław Maciąg, Adam Zieliński, Elżbieta Mularczyk, Wiesława Waniowska, Anna Brendler, Anna Stachyra, Szymon Arasimowicz, Krystyna Bedlińska, Lucyna Pulińska.

DSC_7638Seniorzy należący do PZERiI od lat współpracują także z miejskimi i powiatowymi instytucjami, związkami zawodowymi i Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Związkowe odznaczenie odebrała Alina Gucma, Przewodnicząca Zarządu Oddziału Okręgowego PZERiI w Lublinie i Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Związku.

-Jesteśmy wdzięczni, że władze Powiatu i Miasta zaszczyciły nas swoją obecnością. Mieć przyjaciół to więcej niż zgromadzony majątek, bo obecność drugiego człowieka jest nieodzowna. Życzę seniorom, by ich wkład w życie społeczne był zawsze doceniony, tak jak dziś – mówiła Alina Gucma.
Pierwsze zebranie organizacyjne Koła Zjednoczonego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów mieszkających w Świdniku odbyło się w 1956 roku, członków było wtedy ok. 3 tys., a w 2006 roku Seniorzy otrzymali sztandar.
DSC_7674 - KopiaŚwidnicki oddział Związku rozwija się bardzo prężnie. Emeryci wypoczywają na wczasach i wycieczkach, biorą udział w zajęciach sportowych i artystycznych, dbają o formę, rozwijają pasje.
-Mówi się, że młodzi są przyszłością narodu, ale muszą mieć mentorów. Wy nimi jesteście – mówił Leszek Czechowski, Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego. – Jesteście tą opoką, która pozwala nam mieć pewność, że przyszłość będzie dobra. Oby każdy dzień upływał Wam z nadzieją, optymizmem i w dobrej kondycji.
Po części oficjalnej wystąpili, jak zwykle niezawodni, artyści z chóru Tercja, Klubu Seniora Spokojna Przystań i mełgiewskiego zespołu Podzamcze. A na koniec wszyscy mogli podczas poczęstunku raz jeszcze powspominać i podziękować sobie za wspólne inicjatywy.

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button