AKTUALNOŚCI

MANIFESTANCI: ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY!

Manifestanci: żarty się skończyły <br>Fot.PAP/P.Supernak
Manifestanci: żarty się skończyły
Fot.PAP/P.Supernak

 

Protest został zorganizowany w ramach akcji „Żarty się skończyły!” przez Inicjatywę Polską, której liderką jest Barbara Nowacka. Wzięli w nim udział również przedstawiciele Partii Razem, Nowoczesnej, PO, Zielonych oraz Komitetu Obrony Demokracji, Inicjatywy Feministycznej, Kongresu Kobiet i inicjatywy „Dziewuchy dziewuchom”.
Dzisiaj natomiast trwa „Czarny protest”, ogólnopolski strajk kobiet – nawiązujący do strajku kobiet z Islandii z 1975 r.
Nowacka przekonywała w trakcie manifestacji, że Polki mają prawo do legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji oraz in vitro. „Chcemy, żeby w Polsce było normalnie” – mówiła. Poinformowała, że za kilka miesięcy zwróci się do wszystkich z prośbą o pomoc w zebraniu ponad miliona podpisów pod inicjatywą unijną, która miałaby zapewnić ochronę praw kobiet w całej UE. Podpisy te – jak zaznaczyła – „nie trafią do kogoś, kto nami gardzi, tylko trafią do kogoś, kto będzie chciał nas słuchać”.
Nowacka przekonywała, że Polki mają prawo do legalnej aborcji, mają prawo mieć dostęp do edukacji seksualnej, do antykoncepcji, do in vitro. Przedstawicielka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Krystyna Kacpura zwróciła się do polskich ginekologów. „Przez ponad 20 lat zwracałyśmy się o wasze wsparcie – nie doczekałyśmy się; komu służycie swoją sztuką i wiedzą?” – pytała.
Sobotni „Czarny protest” przebiegał spokojnie i zakończył się przed godziną 15, kiedy został oficjalne rozwiązany przez organizatorów.
http://kurier.pap.pl

Reklama

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close