AKTUALNOŚCISPORT

ZAMIAST STOWARZYSZENIA- GMINNA SPÓŁKA

20161001_154850Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o utworzeniu gminnej spółki pod nazwą: „ Miejski Klub Sportowy Avia Świdnik”.  Taka spółka ma na początek przejąć drużyny siatkarzy i piłkarzy. Do jej zadań będzie należało również zarządzanie stadionem oraz innymi obiektami, które mają powstać przy ul. Fabrycznej. Zadaniem jednostki jest utrzymanie poziomu sportowego na co najmniej obecnym pułapie w przypadku drużyn seniorskich i rozwój sportu amatorskiego dzieci i młodzieży poprzez szkolenie w piłce nożnej i siatkowej.
Powodem powstania „Miejskiego Klubu Sportowego Avia Świdnik” są kłopoty finansowe GPTS Avia Świdnik. We wrześniu zawodnicy pierwszego zespołu, za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Avii Świdnik wystosowali oświadczenie, opisujące obecną sytuację w klubie i drużynie. Narzekali min. na kłopoty finansowe, czy brak wypłat z tytułów podpisanych kontraktów. Z tego powodu zawiesili nawet treningi. Na działalność drużyny seniorskiej klub otrzymał w tym roku dotację z UM na kwotę 200 tys. zł. Informacje o braku pieniędzy zaniepokoiły włodarzy miasta, którzy zlecili kontrolę nad finansami klubu. Okazało się, że z przedstawionych faktur i rachunków wynika, że klub powinien dysponować jeszcze kwotą 33 tys. zł z przeznaczeniem na wynagrodzenia, transport czy zakwaterowanie.- Te pieniądze wobec stanu księgowego są. Ale mając świadomość, w jaki sposób są wydawane, czy możemy pozwolić na zwiększenie puli środków publicznych na działanie takich stowarzyszeń? Nie mamy wpływu na to, w jaki sposób są wydatkowane te pieniądze.– mówiła podczas sesji sekretarz miasta Ewa Jankowska.
Dotychczas ASPS i GPTA Avia funkcjonowały, jako stowarzyszenia. Gmina, jako główny sponsor, nie ma wpływu na ich działania sportowe. Receptą na dalsze funkcjonowanie klubów ma być zatem    „ Miejski Klub Sportowy Avia Świdnik”.- Jest to próba ratowania świdnickiego sportu- mówi Jankowska.- Takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla wszystkich stron i daje możliwość poprzez radę nadzorczą kontroli nad finansami. To będzie najtrudniejsza spółka ze wszystkich, które istnieją w tym mieście.- dodaje sekretarz.
 ASPS i GPTA Avia znajdą się w strukturze spółki do końca lutego przyszłego roku, a ich finansami zajmie się profesjonalny menadżer. Będzie to kwota 1, 2 mln zł., którą Miasto wpłaci, jako kapitał zakładowy spółki.
– Obecnie klub obejmie tylko dwie sekcje, co z pozostałymi stowarzyszeniami?- dopytywał radny Wiesław Księski. W odpowiedzi usłyszał zapewnienie, że spółka jest otwarta na współpracę również z innymi  stowarzyszeniami. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button