AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

To było święto wszystkich sołtysów powiatu świdnickiego! ( fotorelacja)

dsc02814W minioną sobotę, 05 listopada w ramach drugiego już Konwentu Sołtysów z Terenu Powiatu Świdnickiego odbyło się szkolenie w zakresie pozyskiwania i przekazywania informacji o ochronie powietrza oraz wdrażania programów jego ochrony.
To drugie takie spotkanie sołtysów z powiatu świdnickiego, które odbyło się w gościnnych progach sali bankietowej „ Gloria” w Mełgwi. Ubiegłoroczne cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dlatego pomysłodawca imprezy- starosta Dariusz Kołodziejczyk postanowił je kontynuować.- Po ubiegłorocznym sukcesie, po rozmowach z sołtysami doszliśmy do wniosku, jako zarząd powiatu świdnickiego, że warto te spotkania organizować. W tym roku pojawiła się nowość- element edukacyjny, w formie szkolenia. Nie zabraknie także integracji, wymiany doświadczeń i rozmów pomiędzy uczestnikami szkolenia. – powiedział starosta Dariusz Kołodziejczyk.
Wiele samorządów dostrzega pracę i rolę sołtysów. Nie inaczej jest w powiecie świdnickim. To oni, wraz z mieszkańcami często inicjują działania w sołectwach i wspólnymi siłami dążą do poprawy jakości życia i niezależności ekonomicznej. – To właśnie oni są łącznikami pomiędzy mieszkańcami i samorządem gminnym, czy powiatowym.- podkreślił burmistrz Piask Michał Cholewa. Sołtysom, którzy najdłużej pełnią swoją funkcję starosta wręczył dyplomy. W ten sposób docenił ich trudną i ciężką pracę. dsc02836Dyplomy otrzymali: Tadeusz Krysa, z sołectwa Krępiec ( pełni funkcję sołtysa od 34 lat), Jadwiga Kozak- sołectwo Lubieniec ( od 32 lat), Małgorzata Kierepka- sołectwo Wola Piasecka ( od 30 lat), Witold Szarfanek, sołectwo Majdan Kozic Górnych ( od 30 lat), Tadeusz Trała, sołectwo Częstoborowice ( od 25 lat), Tadeusz Kolasa, sołectwo Stryjno Kolonia ( od 25 lat), Barbara Opałka, sołectwo Trawniki ( os 18 lat).
– W moim sołectwie pracuje mi się bardzo dobrze.- cieszy się Małgorzata Kierepka, która jako jedna z nielicznych pań pełni swoją funkcję od 30 lat.- Do codziennych obowiązków sołtysa należy min. zbieranie podatków, czy roznoszenie nakazów. Dla mnie to nic trudnego.  Cieszę się najbardziej z tego, że ludzie mi zaufali i wybierają mnie, abym dalej pełniła funkcję sołtysa.- docenia Pani Małgorzata.
– Jestem sołtysem już 34 lata. Pamiętam różne czasy.- mówi Tadeusz Krysa.- To ciężka praca. Spisujemy wodomierze, roznosimy faktury, a na naszym terenie( red. sołectwo Krępiec) jest dużo działkowiczów, do których ciężko jest dotrzeć. Kiedyś, jak zostałem sołtysem to nawet telefonu stacjonarnego nie miałem, a po korespondencję musiałem jechać polną drogą, na rowerze. Te czasy już minęły.- wspomina sołtys Krysa. Jak sam zapowiada to będzie jego ostatnia kadencja. Teraz chce postawić na młodych. Tak też się dzieje w Brzezicach. Tam sołtysem jest 21- letni Piotr Tkaczyk. Jak sam twierdzi to dopiero początki. Korzysta, więc z pomocy i rad chociażby swojej mamy, ale cieszy się z zaufania społecznego, którym został obdarzony.
dsc02805W drugim konwencie uczestniczyli przedstawiciele reprezentujący Marszałka WL, Michał Zdun i Łukasz Gołąb, przedstawiciele samorządów gminnych, wójtowie, a także sekretarz powiatu Mariusz Wilk oraz członek zarządu, Jakub Osina.- Szczególnie ważne jest to, co podkreślał burmistrz Cholewa- współpraca między wszystkim szczeblami samorządów. To sołtysi są najbliżej mieszkańców i to właśnie oni mogą nam pomóc podczas realizacji inwestycji na ich terenie.- mówił Osina.
Drugi konwent to było także spotkanie edukacyjne. Jako pierwszy z prelegentów wystąpił Łukasz Gołąb, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska UM, który przedstawił zagadnienia związane z pozyskiwaniem i przekazywaniem informacji o ochronie powietrza oraz wdrażaniem programów jego ochrony. Przekazano również informacje Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świdniku na temat afrykańskiego pomoru świń. Podczas spotkania nie zabrakło też dobrej muzyki. Dla uczestników II Konwentu Sołtysów wystąpił Zespół Śpiewaczy „ Podzamcze”, który w tym roku obchodzi 30- lecie swojego istnienia.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama