AKTUALNOŚCI

Bezpieczna szkoła w Biskupicach

68-96286Bezpieczeństwo na drodze, bezpieczeństwo w sieci oraz odpowiedzialność prawna nieletnich to tematy jakie zostały poruszone podczas wczorajszej wizyty policjantów w Zespole Szkół w Biskupicach. Blisko 200 uczniów uczestniczyło w zajęciach, które jak podkreślają funkcjonariusze nie mają na celu przestraszyć ale wyczulić na niebezpieczeństwa czyhające na dzieci i młodzież w realu jak i wirtualnym świecie.

Wczoraj w Zespole Szkół w Biskupicach policjanci świdnickiej komendy  przeprowadzili szereg spotkań w tematyce bezpieczeństwa. Najpierw funkcjonariusze spotkali się z przedszkolakami. Przez zabawę omówione zostały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz podróżowania autem. Dzieciom przypomniane też zostały zasady zachowania podczas pobytu w domu, gdy nie ma osób dorosłych. Okazało się, ze przedszkolaki dobrze pamiętają omawiane z nimi w poprzednim roku szkolnym bezpieczne zachowania, umiejętność mówienia „nie”, korzystania z numeru alarmowego 112 oraz radzenia sobie w sytuacjach problemowych, np. podczas ataku przez napotkanego psa. Spotkanie dzieci z policjantami miało podwójny przekaz zasad bezpieczeństwa, gdyż w tej niecodziennej lekcji uczestniczyli także rodzice przedszkolaków. W tym dniu odbywało się pasowanie na przedszkolaka.

Następnie policjanci spotkali się z uczniami klas szkoły podstawowej. Przypominane zostały zasady korzystania z Internetu. Na przykładzie scenek dzieci miały okazję przekonać się jak łatwo można się pomylić w ocenie innej osoby, gdy jej nie widzimy a ona zasłonięta szkłem ekranu dodatkowo kłamię, najczęściej opowiadając to co chcielibyśmy usłyszeć.

 Na lekcji z gimnazjalistami omówione zostały zasady odpowiedzialności prawnej nieletnich. Na przykładzie konkretnych przepisów kodeksu karnego oraz kodeksu wykroczeń policjanci wskazali konsekwencje za niekiedy nieświadome, może dla zabawy popełniane przez młodych ludzi czyny. Ponadto policjanci wskazali uprawnienia funkcjonariuszy publicznych jakim podlegają osoby podejrzewane o popełnienie czynu zabronionego.

 Dla obrazowego przedstawienia omawianych zasad każda z grup obejrzała przygotowaną na tę okazję prezentację i prewencyjny filmik. Zarówno ci młodsi jak i ci najstarsi słuchacze mieli dużo pytań na które policjanci wspólnie z pozostałymi uczniami szukali prawidłowej odpowiedzi.

KPP Świdnik

M. SZ

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama