AKTUALNOŚCI

Ćwiczenia służb na świdnickim lotnisku

foto: KWP Lublin
foto: KWP Lublin
Straż pożarna, pogotowie ratunkowe, Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza, a także lubelscy policjanci brali udział w ćwiczeniach zorganizowanych na terenie Portu Lotniczego Lublin. Według założeń scenariusza, na lotnisku dochodzi do pożaru w związku z lądowaniem pasażerskiego samolotu, który doznał awarii. Zadaniem służb jest podjęcie szybkiej i sprawnej akcji ratunkowej. Celem przeprowadzonych ćwiczeń było doskonalenie współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych.
Wczoraj  służby Portu Lotniczego Lublin otrzymały  informację, że na pasie startowym lotniska Luton znaleziono resztki opony z samolotu, który właśnie odleciał do Lublina. Pojawia się przypuszczenie o awarii oraz możliwych wariantach lądowania. Wobec zaistniałej sytuacji kryzysowej, w stan pogotowia postawione są służby ratunkowe. Godzinę później samolot ląduje, a podczas jego kołowania dochodzi do uszkodzenia drugiej opony i przewodu hamulcowego. Następnie statek powietrzny uderza w stojącą nieopodal cysternę.
Wobec istniejącego zagrożenia do działań przystępują służby ratunkowe.  Rozpoczynają się działania gaśnicze. Jednocześnie trwa ewakuacja kierowcy cysterny, pasażerów i załogi samolotu oraz udzielanie pomocy medycznej. Po ugaszeniu pożaru służby uszczelniają wyciek paliwa. Jednocześnie trwa  ewakuacja ludzi z całego terminala lotniska. Powołany zostaje Sztab Kryzysowy w skład, którego wchodzą również przedstawiciele Policji. Biorący udział w działaniach mundurowi zabezpieczają teren lotniska,  płynność ruchu służb ratunkowych, a także drogi dojazdowe do portu lotniczego. Do działań włączają się  także policyjni psycholodzy, którzy udzielają pomocy osobom poszkodowanym.
We wczorajszych ćwiczeniach brały udział: Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza, Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Urząd Celny oraz Policja: ponad 80 funkcjonariuszy Policji z jednostek KWP i KMP w Lublinie oraz KPP w Świdniku.
( KWP Lublin)

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama