AKTUALNOŚCI

Seniorze, nie daj się oszukać!

oszustW ostatnim czasie na terenie województwa lubelskiego policjanci otrzymywali liczne zgłoszenia od mieszkańców dotyczące prób wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. „wnuczka” lub „policjanta”. Mimo wielu działań Policji we współpracy z mediami i innymi instytucjami, oszuści wciąż atakują i próbują znaleźć osoby, które są w stanie uwierzyć w nagły wypadek kogoś z rodziny czy potrzebę uczestniczenia w tajnej akcji Policji i w ten sposób stracić oszczędności całego życia. Dlatego Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Mimo licznych zatrzymań Policji, to ciągle pojawiają się kolejni oszuści. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, siostrzeńca, czy kogoś z przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze. Zwykle proszą też, aby o tym nikogo nie powiadamiać. Zawsze po odbiór wysyłają kogoś „zaufanego”, bo tłumaczą że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy. Okradziona osoba orientuje się dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt z prawdziwym krewnym.
Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się pod urzędnika lub funkcjonariusza jednej ze służb mundurowych. Wmawiają wówczas starszym osobom, że są funkcjonariuszami CBŚ i ich pomoc jest niezbędna do rozpracowania szajki oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom, bo NIGDY żaden policjant czy inny funkcjonariusz nie będzie nas prosił o przekazanie pieniędzy.
Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się nam, naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i wzmożonej czujności:

  • reagujmy, kiedy widzimy że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego lub znajomego;
  • starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza nasz niepokój
  • zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się porusza.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny i proszą o przekazanie gotówki przez osoby pośredniczące. Nie reagujmy pochopnie na słowo: wnuczek, syn czy córka, zawsze zweryfikujmy tą informację dzwoniąc np. do innego krewnego. Pamiętajmy też o zasadzie ograniczonego zaufania do osób nieznajomych – lepiej wyglądać na osobę podejrzliwą niż stracić dorobek swojego życia.
O jakiejkolwiek próbie wyłudzenia poinformujmy Policję pod numer alarmowy 997 lub 112.
Poniżej przedstawiamy spot promujący kampanię społeczną prowadzoną przez Policję Lubelską:
„Nie daj się oszukać – Oszustom STOP”
 
Zapisz

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama