AKTUALNOŚCISPORT

Podniebna pasja Władysława Starobrata (fotorelacja)

33W sobotę, 10 grudnia w SDK odbyło się spotkanie-” Podniebna pasja”, poświęcone osiągnięciom Władysława Starobrata. Wzięli w nim udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdniku, władze Gminy Miejskiej, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej, członkowie rady nadzorczej spółdzielni, przewodniczący rady programowej SDK, przedstawiciele Klubu Seniorów Lotnictwa, Roman Niedzielski oraz sympatycy modelarstwa i przyjaciele Pana Władysława. Patronatem imprezę objął starosta Dariusz Kołodziejczyk i burmistrz W. Jakson.
Władysław Starobrat od 50 lat poświęca się modelarstwu. Jest pięciokrotnym rekordzistą świata w modelarstwie kosmicznym, sześciokrotnym rekordzistą Polski, wielokrotnym laureatem Ogólnopolskich Zawodów Modelarskich z cyklu Puchar Polski w klasyfikacji końcowej. Jest także posiadaczem złotej odznaki z trzema diamentami, zdobywcą VIII miejsca w Złotej Dziesiątce Sportowców Lotniczych 2006 roku i III miejsca w plebiscycie na najlepszego Sportowca Świdnika, w kategorii senior, w 2005 roku. Od pół wieku jest instruktorem modelarstwa, pracę z młodzieżą rozpoczął bowiem w 1962 roku. Od 1972 roku prowadzi modelarnię lotniczą przy Spółdzielni Mieszkaniowej, której mury opuściło już blisko tysiąc osób. Jak sam przyznaje- Modelarstwo to specyficzna dziedzina, w której można się z wzajemnością zakochać. Pracownia mnie uspokaja, przestrzeń lotniska odurza, czuję się tam zawsze doskonale….
W spotkaniu uczestniczył również jeden z najstarszych wychowanków Pana Starobrata, Jarosław Gromada, który na swoim koncie posiada wiele sukcesów min. II miejsce w pucharze świata w 2006 roku, czy ustanowienie dwóch rekordów świata w klasie S6D i S3D. Nie zabrakło także innych wychowanków Pana Władysława: Krzysztofa Arasimowicza, Beaty Sadowskiej- Arasimmowicz, Marka Arasimowicza, Pawła Arasimowicza, Szymona Arasimmowicza, Patryka Sadowskiego, Bartłomieja Chołody, Kacpra Tyburka, Wojciecha Kedziory, Mateusza Szkulnika oraz Edwarda Szymanowskiego. Wszyscy otrzymali specjalne wyróżnienia i dyplomy , które wręczyli przedstawiciele władz, instytucji, ale także przyjaciele.- Od lat mam zaszczyt znać Pana Władysława Starobrata, jak również jego współpracowników. Wiem jak wiele robicie Państwo dla Świdnika, naszego powiatu i województwa. Dlatego to dla nas zaszczyt, że mogliśmy pomóc chociażby w wydaniu Państwa biogramów. W  imieniu zarządu powiatu świdnickiego bardzo Panu za to dziękuję.- powiedział wręczając wyróżnienie członek zarządu powiatu ,Jakub Osina.
Spotkanie było świetną okazją nie tylko do wręczenia wyróżnień, ale też do wspomnień. – Modelarstwo to nie tylko pasja, ale część mojego życia. Nie da się go oddzielić od życia rodzinnego. Dlaczego akurat modelarstwo? Sam nie znam odpowiedzi na to pytanie. Zawsze fascynowały mnie samoloty. Pamiętam moje spacery na lotnisko. Przyglądałem się wówczas pracy mechaników i pilotów. Tam czułem taki wewnętrzny spokój.- wspomina Starobrat. Mistrz opowiedział także o swoich planach na przyszłość. Zdradził, że planuje, by jego wnuk, Patryk Sadowski pomógł mu w szkoleniu młodzieży, a z czasem przejął obowiązki instruktora w modelarni.-  Dziadek nauczył mnie praktycznie wszystkiego. To właśnie jemu zawdzięczam moje sukcesy nie tylko sportowe, ale także umiejętności manualne, czy techniczne. Ta modelarnia na pewno nie byłaby taka sama bez dziadka. Dlatego jeśli poprosi mnie, żebym „przejął po nim pałeczkę” i instruował młodych chłopców, to postaram się ze wszystkich sił reprezentować jego osobę i modelarnię.- powiedział Patryk Sadowski. Pan Władysław nie składa jednak broni.  Twierdzi, że nie zamierza rozstawać się z modelarstwem.  Planuje nawet wystartować w zawodach. Dlatego trzymamy za Pana Władysława kciuki, życzymy kolejnych sukcesów i jeszcze większej pogody ducha!

Reklama
Zapisz
Zapisz
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama