AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Gala Biznesu 2016 w PCEZ

Wczoraj w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej odbyło się spotkanie podsumowujące Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, w ramach którego przez pięć dni, od 14 do 18 listopada, ponad trzystu uczniów uczestniczyło w programie „Otwarta firma-biznes przy tablicy”. PCEZ  już po raz trzeci bierze udział w projekcie.
– Biznes zmienia się bardzo dynamicznie. My byliśmy pracodawcą, któremu zawsze zależało, by ta szkoła się rozwijała równie dynamicznie i nadążała za zapotrzebowaniem na rynku pracy. Obecnie kadry z solidnym wykształceniem technicznym są bardzo potrzebne. Proszę mi wierzyć, że przy rekrutacji odrzucamy duży odsetek kandydatów ze względu na brak podstaw technicznych. – mówiła Ewa Kamińska, Dyrektor Pionu Zasobów Ludzkich z WSK PZL, odbierając wyróżnienie za współpracę ze szkołą.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany od 2008 roku, w 160 krajach świata.
W ramach programu szkołę odwiedziło w sumie około trzydziestu przedstawicieli różnych instytucji, zarówno przedsiębiorstw, jak i stowarzyszeń związanych z branżami, takimi jak: przemysł, finanse, informatyka, lotnictwo czy mechanika. Podczas spotkań poruszano zagadnienia związane z etycznym biznesem, finansami i prawami konsumenta. Wszyscy uczniowie z 21 klas technikum i szkoły zawodowej mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniach.
– Edukacja musi być otwarta na biznes, otwarta na przyszłość, a młodzież powinna mieć świadomość, że już dziś może kreować swoje zainteresowania i swoje przyszłe życie. Myślę, że takie działania do tego celu przybliżają – mówił podczas Gali wicestarosta Waldemar Białowąs.
Anna Goral, dyrektor PCEZ dziękowała nie tylko z udział w projekcie, ale za wieloletnią współpracę z pracodawcami. – Zależy nam nie tylko na formalnym podpisaniu porozumień, ale współdziałaniem w praktyce.- mówiła dyrektor. – Jesteśmy również wdzięczni organowi prowadzącemu, że mamy możliwość brać udział w projektach dotyczących szkolnictwa zawodowego, gwarantujących doposażenie pracowni, szkoleń dla uczniów i nauczycieli, przystępujemy także do działań związanych z programem Erasmus.
Jak zaznaczyła, pracodawcy współpracujący ze szkołą dają najlepszym uczniom gwarancję zatrudnienia, co jest skuteczną motywacją do nauki.
– Dziś jest zwrot o 180 stopni, jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe. Jak pokazują pracodawcy, brakuje młodych osób z wykształceniem technicznym i zawodowym. PCEZ ma potencjał, by tę lukę na rynku pracy wypełnić doskonale wykształconą kadrą. A my jako organ prowadzący wciąż aplikujemy o kolejne środki unijne w celu rozbudowy bazy dydaktycznej – zapewniał wicestarosta Białowąs.
Zwrócił też uwagę na problem braku doradztwa zawodowego na poziomie gimnazjum, a niedługo starszych klas szkoły podstawowej.
– Brakuje wiedzy wśród uczniów i ich rodziców, że szkoły w Świdniku mają duży potencjał i oferują perspektywiczne zawody kreowane na bieżąco przez pracodawców. Tej świadomości u gimnazjalistów brakuje i pracujemy wraz z PUP, by tę świadomość wzbogacać.
Szczególnymi wyróżnieniami i pamiątkowymi nagrodami – statuetkami uhonorowani zostali przedsiębiorcy: PZL -Świdnik i SFM Poland sp. z o.o za wieloletnią, trwałą i systematyczną pracę na rzecz uczniów PCEZ oraz intensywną współpracę i patronat nad kształceniem zawodowym uczniów Technikum nr 1 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w PCEZ.
Oto firmy oraz instytucje wyróżnione wczoraj dyplomami z podziękowaniami za zaangażowanie w przedsiębiorczość młodych ludzi:
Starostwo Powiatowe w Świdniku
Powiatowy Urząd Pracy w Świdniku
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Państwowe Zakłady Lotnicze S.A.
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich
Q-System
PPHU Navcom Systems S.C.
Aero Expert
OVB Allfinanz
SMF Poland Sp.z o.o
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik Spółka Akcyjna Leonardo Helicopters
ZoMaS S.C Biuro rachunkowe
Credit Agricole Bank Polska S.A.
Antara Systemy Informatyczne
Centrum Integracji Społecznej Postis
Port Lotniczy Lublin
Ochotnicze Hufce Pracy w Świdniku
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku
Komenda Powiatowa Policji w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button