AKTUALNOŚCI

To miał być jego ostatni kurs przed świętami. Zidentyfikowano Polaka zabitego w Berlinie

We wtorek policja przesłuchała właściciela firmy, do którego należało auto i którego pracownikiem był Polak<br>
Fot. PAP/EPA
We wtorek policja przesłuchała właściciela firmy, do którego należało auto i którego pracownikiem był Polak
Fot. PAP/EPA
To był dobry i skrupulatny kierowca; gdy dowiedziałem się, że samochód porusza się po mieście, zamiast oczekiwać na rozładunek, wiedziałem, że coś się musiało stać – mówił dziennikarzom we wtorek właściciel firmy Ariel Żurawski.
Niemiecka policja podała we wtorek, że martwy mężczyzna znaleziony na terenie jarmarku, gdzie w tłum ludzi wjechała ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych to Polak; został zastrzelony. Według ostatnich informacji to nie on prowadził samochód, ale imigrant z Pakistanu. Według niemieckiego MSZ wiele przemawia za tym, iż doszło do zamachu. Zginęło co najmniej 12 osób, a 48 zostało rannych, w tym część ciężko. We wtorek policja przesłuchała właściciela firmy, do którego należało auto i którego pracownikiem był Polak. „Policja chciała zabezpieczyć nasze komputery, dokumenty firmowe, dokumenty auta. Ale to wszystko znajdowało się w samochodzie, przy kierowcy. Nie ma co zabezpieczać” – powiedział dziennikarzom. Wyjaśnił, że w samochodzie jest zamontowany GPS i jest lokalizacja pojazdu. Aktualizacja sygnału odbywa się co 10 minut.
„Cała trasa była pokazana. O 15 rozmawiał z żoną, o 15.45 było na GPS widać pewne ruchy. (…). Samochód był zapalany, gaszony, ruszał do przodu i do tyłu. Tak jakby ten ktoś, kto kierował tym samochodem uczył się jeździć. Samochód stał w Berlinie pod firmą, gdzie miał się rozładowywać. Później do 19.40 nie było żadnych ruchów, samochód stał w tym samym miejscu. To było auto w automacie, wystarczy zwolnić hamulec ręczny, dać gazu i samochód jedzie” – powiedział Żurawski. Według niego, osoba, która od 19.50 kierowała ciężarówką, doskonale znała miasto i bezbłędnie zmierzała do celu, jakim był jarmark.
Jak mówił, na pokazanym mu przez policję zdjęciu rozpoznał swojego kierowcę. „Widoczne były rany, (…) było widać, że walczył” – powiedział. Według niego ostatni kontakt z kierowcą był o godz. 15 w poniedziałek. „Wtedy dzwoniła do niego żona, nie mogła rozmawiać (dłużej), ponieważ była w pracy. Umówiła się na późniejszy telefon o godz. 16, ale wówczas kontaktu już nie było” – dodał. Właściciel firmy poinformował, że kierowca był półtora tygodnia w trasie, wracał z Włoch. Wiózł konstrukcje stalowe. „Były podejrzenia, że samochód został porwany ze względu na ładunek, który był na pace, i że ktoś chciał to ukraść. Ale tam było 24 tony stali, do niczego to by się nie przydało” – wyjaśnił.
„To był dobry kierowca. Taki, który jeżeli w sobotę wypił dwa piwa, to w niedzielę nie wsiadał za kierownicę. Ostatni z dobrych kierowców, którzy jeszcze są na rynku” – mówił Żurawski. Dodał też, że był to potężny mężczyzna. „Miał 1,80 m i ważył 120 kg. Jedna osoba na pewno nie dałaby mu rady. Być może został zaatakowany i wepchnięty do kabiny” – powiedział.
Żurawski mówił, że we wtorek około południa w Berlinie planowany był rozładunek tego pojazdu. „To miał być jego (kierowcy) ostatni kurs przed świętami. Pytał, czy wróci do czwartku do wieczora, bo chciał zdążyć żonie kupić prezent” – dodał właściciel firmy.
Kierowca miał żonę i nastoletnie dziecko.
http://kurier.pap.pl
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama