AKTUALNOŚCI

Dziś piątek trzynastego. Mamy się czego bać?

Osoby, które podobno panicznie bały się tego dnia to m.in. Napoleon, prezydent Herbert Hoover i Franklin D. Roosevelt. Ten ostatni unikał w piątki trzynastego służbowych podróży i nigdy nie zgadzał się na to, aby na uczty przez niego wydawane przychodziło dokładnie trzynastu gości.
Skąd właściwie wziął się przesąd, że tego dnia możemy mieć pecha?
Istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień 13 października 1307 roku aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża V, a rok później obaj nie żyli.
Taka data może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Ale np. w Gracji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.
Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.
 
źródło: wikipedia

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button