AKTUALNOŚCIEDUKACJA

1 400 000 zł dla szkół powiatowych! Erasmus+ także dla uczniów “Norwida”!

W ubiegłym roku dofinansowanie zagranicznych praktyk i staży w ramach programu Erasmus + na kwotę niemal 1 miliona złotych udało się zdobyć Powiatowemu Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku i Zespołowi Szkół w Piaskach. W tym roku okazało się, że do naszych uczniów trafi dodatkowo ponad 100 tys. euro, czyli ponad 400 tys. zł! Do beneficjentów programu Erasmus+ dołączyli bowiem uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida. Szkoła niedawno otrzymała wiadomość, że projekt pn. „Praktyki zawodowe technika hotelarza i technika żywienia i usług gastronomicznych u partnera w Niemczech” uzyskał dofinansowanie!
– Duże brawa dla „Norwida”. Cieszę się, że uczniowie i kadra kolejnej szkoły będą mogli skorzystać z praktyk i staży zagranicznych w ramach Erasmusa – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki – łączna kwota, która trafi do naszych szkół w ramach tego programu to ponad 1 400 000 zł! 42 uczniów i 3 nauczycieli z „Norwida” wyjedzie do Niemiec w sierpniu i wrześniu tego roku na miesięczne praktyki u zagranicznych pracodawców. – dodaje wicestarosta – Uczniowie technikum żywienia odbędą praktyki w stołówkach studenckich i korporacyjnych. Uczniowie technikum hotelarskiego będą szkolić się w trzech hotelach w Lipsku. W czasie wolnym będą mogli skorzystać z wielu zorganizowanych atrakcji, np. wyjścia do ZOO, kręgielni, do kina, czy na basen. W weekendy zaś w ramach programu turystyczno-kulturalnego zwiedzą Lipsk, Drezno i Berlin.
Przypomnijmy: Zespół Szkół w Piaskach, w ramach projektu pod tytułem „Praktyczny zawrót głowy”, otrzyma dofinansowanie w wysokości 452 099 zł. Uczniowie i nauczyciele także pojadą do Niemiec. Na miejscu uczniowie odbędą czterotygodniowe praktyki zawodowe u niemieckich pracodawców, zaś nauczyciele 5-dniowe staże typu job-shadowing w placówce kształcenia zawodowego. Projekt realizowany będzie przez dwa lata: pierwsza grupa wyjedzie wiosną 2017 roku, a druga wiosną 2018 roku. Uczniowie będą zdobywać doświadczenie m.in. w zawodach: technik i mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer i sprzedawca.

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku w ramach projektu pt. „Od teorii przez praktykę do zawodu” otrzyma z programu Erasmus+ kwotę 529 788 zł. Projekt potrwa do 30 czerwca 2018 r. Łącznie w czterech wyjazdach do Niemiec uczestniczyć będzie 50 uczniów wyjdzie. Praktyki odbędą się w firmach z branży informatycznej, ekonomicznej i mechanicznej. Uczniowie poznają nowocześnie zorganizowane przedsiębiorstwa, podniosą swoje kwalifikacje, a to zwiększy ich szanse na rynku pracy. Wyjazd umożliwi też poznanie kultury zachodniego sąsiada Polski, pomoże w przełamywaniu barier językowych, kulturowych i międzyludzkich. Po zakończeniu praktyk uczniowie otrzymają certyfikaty Europass Mobilność, certyfikaty ECVET oraz zaświadczenia o odbyciu praktyk.
Projekty to nie tylko szansa na rozwój i dobrą pracę dla młodzieży, ale też doskonała promocja u naszych zachodnich sąsiadów gminy Piaski, Świdnika i całego Powiatu Świdnickiego. W związku z wyjazdem uczniowie otrzymają ubrania robocze, koszulki i czapki z logo szkoły i projektu oraz rozmówki polsko – niemieckie.
Powiat Świdnicki jako organ prowadzący szkoły w najbliższym czasie złoży też wniosek w ramach akcji KA2 programu Erasmus+. Jeśli uda się otrzymać dofinansowanie z udziału w projekcie skorzystają dyrektorzy szkół i nauczyciele, którzy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie międzynarodowego rozwoju szkół.
Nasze szkoły starają się również o środki zewnętrzne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach działań 13.6, 12.2 i 12.4.  Złożone wnioski dotyczą zarówno rozwoju i modernizacji infrastruktury szkolnej, zakupów sprzętu, jak i organizacji zajęć dodatkowych dla uczniów, szkoleń, staży zagranicznych, czy współpracy szkół z pracodawcami i uczelniami wyższymi. Jeśli wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie do naszych szkół trafi ponad 9 mln zł dofinansowania. Trzymamy kciuki za pozytywne rozstrzygnięcia konkursów!
(dp)

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close