AKTUALNOŚCIEDUKACJAŻYCIE I STYL

Świdnik oknem na Świat

W połowie stycznia zarząd Portu Lotniczego podsumował ubiegły rok. Są powody do radości, bo zarówno ilość operacji lotniczych, jak i ilość odprawionych pasażerów znacznie wzrosły w stosunku do roku 2015. Chociaż nie udało się obsłużyć zapowiadanych 400 tys. pasażerów to minione 12 miesięcy można zaliczyć do udanych: odprawiono dokładnie 377 606 podróżnych. Świdnickie lotnisko to przykład portu lotniczego, który na konkurencyjnym rynku w ciągu zaledwie czterech lat działalności, osiągnął sukces. Najlepszym miesiącem ubiegłego roku był sierpień, gdy odprawiono ponad 40 tys. osób. Do października włącznie notowano regularne, sięgające nawet 100 proc. wzrosty (w porównaniu do 2015 roku) over at this website. Mniejsza ilość odpraw listopadzie i grudniu związana jest z rezygnacją przez Lufthansę z wykonywania lotów do Frankfurtu i zawieszeniem przez Ryanaira na okres zimowy połączeń do Dublina.

– Już drugi rok z rzędu nasz port odnotowuje największy wśród polskich lotnisk, ponad 42-procentowy wzrost odprawianych pasażerów – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki, członek Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki. – rozwój lotniska w naszym regionie to szansa także dla naszej młodzieży, dlatego podjęliśmy współpracę z Portem pod kątem utworzenia w świdnickich szkołach kierunków lotniczych, jak m.in. klasa stewardes w świdnickim „Bronku” czy technik operacyjnych służb lotniskowych w PCEZ– dodaje wicestarosta.

W ubiegłym roku świdnicki port stał się piątym lotniskiem w Polsce, na którym działa system ILS II kategorii. Spółka otrzymała też Europejski Certyfikat Lotniska Użytku Publicznego, który potwierdza najwyższą jakość obsługi oraz stosowanie procedur bezpieczeństwa na europejskim poziomie. Pod koniec roku zapowiedziano rozbudowę terminala pasażerskiego. Projekt zakłada przebudowę istniejącej części „odloty” i dobudowanie nowego skrzydła. Zakres prac dotyczy powierzchni prawie 2200 mkw. W tym roku w siatce połączeń pojawią się obsługiwane przez Wizz Air loty do Liverpoolu oraz sezonowe rejsy do Heraklionu i Barcelony, które będą wykonywać czarterowe linie Small Planet. Planowane od 27 marca codzienne loty do Monachium to możliwość dotarcia ze Świdnika do ponad 100 miast na świecie!

(dp)

Reklama

 

reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close