AKTUALNOŚCI

Reaktywacja „ świdnickich spacerów” z poparciem starosty i legend Solidarności

Stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa wystąpiło z inicjatywą powrotu do „świdnickich spacerów”. W niedzielę, 5 lutego organizują happening pod  hasłem „Świdnickie Spacery – REAKTYWACJA”.
Jako cel obrali sobie uczczenie pamięci o tym, co działo się 35 lat temu, kiedy mieszkańcy Świdnika wychodzili na ulice w porze nadawania „Dziennika Telewizyjnego”.- Uważamy też, że po ponad 3 dekadach wróciła konieczność głośnego mówienia o tym, że publiczne media, które wszyscy – jako obywatele sponsorujemy, stały się znów tubą prymitywnej propagandy jednej partii. – mówi Adam Sadło z ŚWS.
Miejscem zgromadzenia jest skwer przy pomniku „Spacerów”, gdzie o godz. 19 złożone zostaną kwiaty. O 19.30 – w porze dawnego „Dziennika”, planowany jest marsz ulicami miasta w geście protestu. W happeningu weźmie udział min. legendarny przywódca strajku w PZL- Świdnik podczas stanu wojennego, Andrzej Sokołowski.- Dzienniki telewizyjne przekazywały informacje propagandowo. To kłamstwo było tak potężne, że świdniczanie mieli tego dość. Społeczność Świdnika pokazała kiedyś, że nie zgadza się z ówczesną władzą. Dzisiaj dzieje się to samo w tzw. telewizji narodowej. Dlatego zaprotestujmy, nie oglądajmy telewizji państwowej. Można oglądać przecież inne, póki jeszcze można.- powiedział Sokołowski. Oficjalnego poparcia dla wydarzenia „Świdnickie Spacery – Reaktywacja” udzielił także Starosta Powiatu Świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk, który zapowiedział swój udział w jutrzejszym spacerze. Starosta identyfikuje się z celami, jakie przyświecają organizacji Spacerów, czyli  uczczenie pamięci o happeningu sprzed 35 lat oraz z tym, że obecnie także trzeba demonstrować w obronie wolności i pluralizmu oraz przeciwko manipulacji w mediach publicznych.
Całe wydarzenie potrwa około 1 godziny. Zgodnie z założeniami akcji, organizatorzy nie zezwalają na jakiekolwiek symbole partii politycznych lub stowarzyszeń. Dozwolone są tylko flagi Polski oraz transparenty przeciwko propagandzie.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close