AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

Hej kolęda w Madrycie i St. Petersburgu, czyli Dariusz Tokarzewski i Grupa VOX w trasie


Madryt i St. Petersburg to na mapie dość odlegle punkty. Jednak jest coś co łączy te dwa miasta – gorące serca mieszkających tam Polaków i ich tęsknota za polską tradycją i kulturą. Z tej tęsknoty w środowisku polonijnym narodził się pomysł zaproszenia Grupy VOV do kolędowania.
– To była niezwykła przygoda – wspomina wokalista Grupy VOX, radny Rady Powiatu Świdnickiego Dariusz Tokarzewski. – W Hiszpanii i Rosji spotkaliśmy dziesiątki naszych rodaków, którym bliskie są polskie tradycje bożonarodzeniowe, a szczególnie tęsknią za przepięknymi i unikalnymi w skali świata polskimi kolędami.
15 stycznia Grupa VOX w składzie: Dariusz Tokarzewski, Witold Paszt i Mariusz Matera wystąpiła w Madrycie na zaproszenie Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii „Dom Polski w Getafe” i jego prezesa Andrzeja Janeczko. Członkowie Domu Polskiego zadbali, by artyści zwiedzili najważniejsze zabytki w mieście. Jednym z obowiązkowych punktów pobytu w Madrycie jest też wizyta na stadionie: członkowie grupy VOX mieli okazję kibicować piłkarzom Atletico Madrid i Realu Betis Balompie na pięknym madryckim stadionie Estadio Vicente Calderón. Jak podkreśla Dariusz Tokarzewski cała impreza miała charakter bardzo rodzinny, było spokojnie i bezpiecznie.

Kościół w Parafii Matki Boskiej Królowej Pokoju pękał w szwach podczas polskiego kolędowania VOXu. Ponad 2 tys. Polaków śpiewało wraz z zespołem. Na koniec występu po licznych bisach zespół za zgodą polskiego proboszcza tamtejszej parafii wykonał przy głośnym aplauzie publiczności swoje dwa największe przeboje: „Bananowy song” i „Szczęśliwej drogi już czas”. Przed i po koncercie była okazja do rozmów z polonijnym środowiskiem oraz degustacji specjałów hiszpańskiej kuchni m.in. chorizo i szynki z czarnych świń karmionych żołędziami.

Grupa VOX co roku wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Mimo że tegoroczny finał zastał muzyków w dalekiej Hiszpanii postanowili włączyć się w akcję i w hotelowym pokoju w Madrycie wykonali specjalnie dla Jurka Owsiaka i WOŚP-u wzruszający utwór pt. „Znak pokoju”, zachęcając do wsparcia Orkiestry od 25 lat jednoczącej Polaków w słusznej sprawie.

Jureczku, jesteśmy z Tobą do końca świata i o jeden dzień dłużej!!! WOŚP Jurek Owsiak #siema

Opublikowany przez Grupa VOX Niedziela, 15 stycznia 2017

– Podczas wizyty w Hiszpanii poznaliśmy też szefów organizacji polonijnych z innych krajów, m.in. Francji, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Szwecji oraz Rosji, co zaowocowało kolejnymi zaproszeniami na koncerty – wspomina Tokarzewski. – tak powstał pomysł kolędowania w St. Petersburgu, który mocno wspierała od początku Konsul Edyta Niedźwiedzka. – Mimo politycznych niezgodności i pewnych utrudnień logistycznych, dzięki zaangażowaniu Pani Konsul i specjalnemu zaproszeniu udało się odwiedzić Rosję – dodaje muzyk. W tych staraniach zespół wspierał dyrygent chóru występującego w Kościele Św. Katarzyny, będący niekwestionowanym muzycznym autorytetem. To dzięki jego staraniom muzycy otrzymali wizy uprawniające do wjazdu do Rosji.
29 stycznia w Bazylice św. Katarzyny na Newskim Prospekcie w St. Petersburgu znów rozbrzmiały polskie kolędy w wykonaniu Grupy VOX. Miejsce koncertu to wyjątkowa świątynia –  pogłos w niej trwa do 15 sekund. Kościół był w połowie wypełniony przez Rosjan, drugą połowę stanowiła Polonia. – Rosjanie szybko poczuli wyjątkową podniosłą atmosferę i mimo nieznajomości języka i tekstu próbowali się włączać w koncert nucąc melodię – opowiada Dariusz Tokarzewski. – co ciekawe tutaj również dostaliśmy pozwolenie na wykonanie hitu, który w latach 80-tych wygrywał wszystkie europejskie festiwale, czyli „Bananowy song”.

Poza występem dla rosyjskiej Polonii muzycy mogli również zwiedzić piękny St. Petersburg – szczególne wrażenie zrobił na nich Ermitaż – mieszczący się w pięciu pałacach nad brzegiem Newy pałac, obecnie przekształcony w muzeum narodowe. Pracownicy polskiego konsulatu, którzy pokazywali artystom miast tłumaczyli, żeby zwiedzić wszystkie komnaty tego niezwykłego pałacu potrzeba miesiąca!
Obecnie muzycy kontynuują trasę koncertową po Polsce. W najbliższych tygodniach będzie można ich posłuchać m.in. w Środzie Wlkp., Suwałkach, Pleszewie czy Redzie.
 
(dp)

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close