AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

Dzisiaj walentynki! Co wiemy o patronie święta?

Dla jednych to wyjątkowy dzień w roku, dla innych tylko komercja i banał. Dzisiaj, 14 lutego obchodzimy walentynki.
Dzisiaj obchodzimy walentynki, czyli święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego.  Co tak na prawdę wiemy o patronie walentynek?
Walenty z Rzymu zwany również Walentym z Terni był biskupem i męczennikiem. Należy do świętych kościoła Katolickiego. Według legendy był lekarzem z powołania i duchownym. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano właśnie 14 lutego 269.
Wskutek splotu zwyczajów ludowych, folkloru i legend był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami (zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją), a w Stanach Zjednoczonych, Anglii i współcześnie w Polsce został uznany za patrona zakochanych.
Być może dlatego 14 lutego obchodzimy światowy Dzień Chorego na Padaczkę, a także Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Również 14 lutego Związek walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową.
Źródło: Wikipedia

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close