AKTUALNOŚCI

Zła jakość powietrza nad Lublinem! Smog znowu atakuje

Chociaż w kraju zaświeciło słońce, niestety stan powietrza znacznie się obniżył. Obecnie jakość powietrza nad Lublinem jest zła. Oto szczegółowe pomiary:
Stacja pomiarowa: ul. Obywatelska 13

Reklama
 • C6H6: 4,6 µg/m3
  PM10: 151,3 µg/m3
  SO2: 6,6 µg/m3
  NO2: 39,9 µg/m3
  CO: 0,9 mg/m3
  O3: 8,2 µg/m3

W Polsce będą kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt

Rocznie w UE z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera ok. 400 tys. ludzi<br>
Fot. PAP/J.Bednarczyk
Rocznie w UE z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera ok. 400 tys. ludzi
Fot. PAP/J.Bednarczyk
Najwyższa Izba Kontroli oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzą w Polsce kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt – zapowiedzieli  przedstawiciele instytucji na konferencji w Warszawie. Kontrole ruszą w tym roku, a raporty ukażą się w 2018 r.
Oba postępowania będzie nadzorował Janusz Wojciechowski, polski przedstawiciel w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO). Jak przekazał dziennikarzom prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Krzysztof Kwiatkowski, Polska ma szczególny problem z jakością powietrza. „Przygotowujemy się do tej kontroli, będziemy chcieli bliżej z ETO w tym zakresie współpracować” – powiedział.
Kontrola dotycząca jakości powietrza rozpocznie się w kwietniu tego roku, a raport powinien ukazać się we wrześniu 2018 r. „Może nam się uda skrócić termin tej kontroli. Na razie planowany czas jest taki” – wskazał Wojciechowski. Natomiast kontrola badająca dobrostan zwierząt ma zacząć się w czerwcu, a wyniki zostaną ogłoszone pod koniec 2018 r. Jego zdaniem ta druga kontrola jest niezwykle istotna w kontekście na nowo określanych zasad Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.
Wojciechowski przypomniał, że rocznie w UE z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera ok. 400 tys. ludzi, w tym blisko 50 tys. w Polsce. Jak zaznaczył, zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem Europy i kontrola ma sprawdzić, czy unijna polityka środowiskowa ma właściwe priorytety.
http://kurier.pap.pl

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close