AKTUALNOŚCI

Wylewa Bystrzyca i Wieprz. Na zbiornikach kruchy lód!

Od początku roku 23 osoby zmarły, a 44 zostały poszkodowane w wyniku załamania się pod nimi lodu na jeziorach i rzekach. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem temperatury spada wytrzymałość lodu. Dodatkowo zmiana pogody i ulewne deszcze podniosły znacząco stan wód w rzekach.
Ratownicy radzą, aby w sytuacji kiedy załamie się pod nami lód, zachować spokój i nie wpadać w panikę. „W takiej sytuacji powinniśmy rozłożyć ramiona, żeby utrzymać się w przeręblu na powierzchni. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ skutkuje to szybką utratą energii, co prowadzi do wyziębienia organizmu. Pamiętajmy o jednej rzeczy: gdy załamie się pod nami lód, należy próbować wydostać się w tym kierunku, z którego przyszliśmy, a nie do przodu” – powiedział Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.
Jak dodał, w momencie kiedy wydostaniemy się na powierzchnię, nie można iść do brzegu. „Należy się czołgać – wtedy mamy większą gwarancję, że lód się pod nami ponownie nie załamie. Trzeba też jak najszybciej zdjąć kurtkę, w miarę możliwości okryć się czymś suchym, wezwać służby ratownicze i pod żadnym pozorem nie pić alkoholu” – powiedział Frątczak. W ostatnich dniach w regionie stan ostrzegawczy przekroczyła Tyśmienica w Tchórzewie oraz Wieprz w Krasnymstawie. Sprawia to, że niektóre niżej położone tereny już zostały zalane. Jest to widoczne w gminie Zakrzówek, gdzie wzrósł poziom wody w Bystrzycy. Wieprz również wylał, jednak wpływ na to miało min. spuszczenie nadmiaru wody ze zbiornika w Nieliszu. Najbardziej zagrożony w tej chwili jest powiat krasnostawski.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close