AKTUALNOŚCI

Stanowisko Rady Powiatu Świdnickiego w sprawie obrony polskiej samorządności

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Świdnickiego w Świdniku, przyjęte zostało stanowisko w sprawie obrony polskiej samorządności. Oto jego treść.
 
 
Stanowisko Rady Powiatu Świdnickiego
z dnia 28 lutego 2017 roku
w sprawie obrony polskiej samorządności
„ Rada Powiatu Świdnickiego w Świdniku wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań Prawa i Sprawiedliwości dotyczących zamachu na  polskie samorządy. Działania, o których mowa to nie tylko inicjatywy ustawodawcze, ale również kłamliwa retoryka i propaganda, którą przedstawiciele rządzącej partii uprawiają w przestrzeni publicznej. Jest ona wroga samorządności, pełna insynuacji i bezpodstawnych oskarżeń. Próba odbierania kompetencji, nieliczenie się z negatywnym zdaniem samorządowców w kwestii katastrofalnej w skutkach reformy oświaty, czy też próba wprowadzenia niekonstytucyjnych regulacji dotyczących kadencyjności to jedne z wielu ciosów zadawanych przez PiS naszym małym ojczyznom.
Wszystko to prowadzi do rozmontowania dotychczasowego kształtu polskiego samorządu, będącego jednym z najważniejszych osiągnięć przemian ustrojowych w naszym kraju. Świdnik i Powiat Świdnicki to wzorcowy przykład tego, jak przez ostatnie 27 lat powstawały wspólne obywatelskie inicjatywy, wbrew wszelkim podziałom politycznym czy światopoglądowym. To właśnie tutaj zręby samorządności tworzyły  takie postacie, znane nie tyko z lokalnej polityki, jak prof. Zyta Gilowska, dr Krzysztof Żuk, Stanisław Skrok, czy Krzysztof Michalski. To dzięki wyzwolonej aktywności obywatelskiej miasto i powiat rozwijają się, a swoją realizację znalazło na naszym terenie wiele inwestycji, przedsięwzięć i projektów. Jest to dorobek nas wszystkich, gdyż jak mawiał Seneka już blisko 2 tysiące lat temu „zgodą wzrastają małe rzeczy, niezgodą największe upadają”.
Dlatego jako radni powiatu świdnickiego obawiamy się szczególnie pojawiających się
w środowisku PiS planów włączenia miasta Świdnik do Lublina, prowadzącego do faktycznej likwidacji tradycji miejskich Świdnika. Obawiamy się, że podobnie jak w przypadku zmiany granic Opola odbędzie się to wbrew intencjom lokalnej społeczności, która ceni odrębność Świdnika jako miasta sąsiadującego z Lublinem. Będzie to prowadzić również do likwidacji powiatu świdnickiego, na co naszej zgody być nie może.
Tego typu działania wymierzone są w samo serce społeczeństwa obywatelskiego,
w samorząd. Jako samorządowcy oddani naszej małej ojczyźnie i dumni z niej stanowczo protestujemy przeciw takim działaniom. Apelujemy do wszystkich ludzi związanych z ideą samorządności o jej wspólną obronę i stanowczy sprzeciw rozbiorowi Polski samorządowej.
Rada Powiatu Świdnickiego upoważnia Zarząd Powiatu do współpracy z innymi jednostkami samorządu terytorialnego, ich organizacjami i innymi organizacjami społecznymi w celu ochrony uprawnień mieszkańców powiatu do samostanowienia o sprawach lokalnych.”

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button