AKTUALNOŚCI

Czy zapłacą podatek w ramach PDO? Byli pracownicy PZL- Świdnik czekają na odpowiedź Ministra Finansów

Program Dobrowolnych Odejść funkcjonował w PZL- Świdnik od 2015 roku. Pracodawca, mógł w ten sposób uniknąć zwolnień grupowych i zachować miejsca pracy.
Z programu skorzystało blisko 300 osób, a polegał na tym, że pracownik składał wypowiedzenie, a w zamian otrzymywał odprawę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Takie świadczenia były opodatkowane. W przypadku, gdy pracownik otrzymał odszkodowanie w wysokości dwunastomiesięcznych poborów nie musiał odprowadzać podatku. Takie informacje miał potwierdzić dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działający w imieniu Ministra Finansów.
Niestety w ubiegłym roku minister stwierdził, że podatek od odszkodowań w ramach PDO ma być pobrany. W związku z tym wszyscy, którzy korzystali z programu w latach 2015-2016 mają zapłacić podatek dochodowy w wysokości 18 lub 32% otrzymanej sumy.
– Pieniądze w większości zostały wydane przez pracowników. Wielu z nich w tym momencie żyje ze świadczeń przedemerytalnych, skąd mają po takim czasie wziąć środki na spłatę podatku wraz z odsetkami?- zastanawia się Jan Siedlecki, przewodniczący ZZ „ Metalowcy”.
Z takim problemem w Świdniku boryka się nawet 100 osób. Niektórzy będą musieli zwrócić blisko 25 tys. zł. Problem nie dotyczy tylko byłych pracowników PZL- Świdnik. W trudnej sytuacji znajdzie się wiele osób w kraju. Związkowcy postanowili zwrócić się do posła Artura Sobonia, by poprosił Ministra Finansów o wyjaśnienia. Ten złożył pismo o następującej treści:’’(…) zwracam się do Pana Ministra z prośbą o wyjaśnienie sprzeczności w wydawanych interpretacjach oraz jednoznaczną interpretację w tej sprawie, która będzie zachęcać firmy i pracowników do wykorzystania takiej formy odejścia z firmy jaką jest Program Dobrowolnych Odejść”.- Jak do tej pory nie mamy jeszcze żadnej odpowiedzi- powiedział w wywiadzie dla Panoramy lubelskiej, Jan Siedlecki. Do sprawy będziemy powracać.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama