AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Uczniowie posadzili młode drzewka

Kilkudziesięciu uczniów ze świdnickich szkół powiatowych: Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego, Zespołu Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z wychowawcami, wicestarostą Waldemarem Białowąsem i przy wsparciu pracowników Nadleśnictwa Świdnik z Nadleśniczym Adamem Kotem na czele pomagało w odnowieniu dużego fragmentu naszego lasu.  Młodzież sadziła dziś drzewa: dęby i buki w lesie na Adampolu.

Nadleśniczy zaznaczał, że Co roku leśnicy w Polsce nasadzają 500 mln nowych drzew, co daje prawie 1000 drzew na minutę. Do tej liczby należy doliczyć liczbę odnowień naturalnych, czyli powstających samoistnie z wysiewających się nasion lub odrośli. Odnowienia naturalne często łączy się ze sztucznymi, na przykład poprzez uzupełnianie samosiewu sadzonkami odpowiednich gatunków drzew. Warto pamiętać, że odnawianie lasu to odtwarzanie drzewostanu na gruntach leśnych, w miejscach, gdzie wycięto drzewa lub zostały one usunięte po klęsce żywiołowej. Zalesianie natomiast polega na zakładaniu lasu na gruntach, które użytkowano wcześniej w inny sposób.

– Dziękuję młodzieży za pomoc w nasadzaniu drzew, a wicestaroście Waldemarowi Białowąsowi za tę cenną współpracę – mówił Adam Kot – cieszy mnie zainteresowanie młodych ludzi ciężką, ale ciekawą i potrzebną codzienną pracą leśników – dodawał.

Wicestarosta Białowąs podkreślił, że we współpracy z Nadleśnictwem i powiatowymi szkołami akcja będzie powtarzana co roku: – Dzisiejsze spotkanie to forma edukacji ekologicznej młodzieży poprzez praktykę – mówił pomysłodawca włączenia uczniów w dzisiejsze przedsięwzięcie – Możecie być z siebie dumni, że dołożyliście własną cegiełkę w odnowę lasu,  a za kilkanaście lat razem ze swoimi dziećmi będziecie mogli spacerować wśród zasadzonych przez siebie drzew .

 
Miłym podsumowaniem i nagrodą dla wszystkich zaangażowanych w dzisiejszą akcję było ognisko, przygotowane przez leśników, którzy zadbali też by ich młodzi pomocnicy nie wychodzili z lasu po ciężkiej pracy głodni i zapewnili pyszne kiełbaski. Wszystkie szkoły a także Starostwo Powiatowe otrzymały od Nadleśniczego dyplomy z podziękowaniem za wspólny trud włożony w sadzenie drzewek oraz leśne upominki.

 

(dp)

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również
Close
Back to top button
Close
Close