AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

W trosce o bezpieczeństwo kobiet (foto)

Wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa kobiet, nauka zachowania w sytuacji kryzysowej, jak również promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, to główne cele kolejnej edycji „Bezpiecznej kobiety” w powiecie świdnickim. Pierwsze zajęcia ruszyły 30 marca.
 
– Z roku na rok jest w naszym powiecie coraz bezpieczniej, jednakże panie w trosce o swoje bezpieczeństwo powinny się kształcić i podnosić wiedzę w tym zakresie. Tutaj bardzo ważna jest kondycja fizyczna, którą również należy doskonalić- wyjaśnia Edyta Wójtowicz z KPP w Świdniku, która jest współorganizatorem warsztatów.
Program realizowany jest dwutorowo. W jego ramach odbędą się zajęcia praktyczne, cieszące się największą popularnością, ale także zajęcia z zakresu prewencji kryminalnej, psychologii, jak również  pomocy przedmedycznej. W ramach przedsięwzięcia zostanie zrealizowany cykl zajęć z zakresu samoobrony dla kobiet zamieszkujących powiat świdnicki. Celem szkoleń będzie poprawienie kondycji i wytrzymałości fizycznej uczestniczek, ale też pomoc w wykształceniu umiejętności wychodzenia z zagrożenia. O poprawę tężyzny fizycznej uczestniczek zadba trener Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.- Zajęcie będą się zaczynały od ćwiczeń ogólnorozwojowych kształtujących sprawność, szybkość i siłę, a później będą dochodziły elementy judo, które są pomocne w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Na pewno będą to elementy rozciągające, które wpływają na kondycję i siłę mięśni ramion. Jest to bardzo istotne szczególnie dla kobiet, albowiem daje im poczucie własnej wartości i potencjału siłowego. Taki jest główny cel, pozwolić kobiecie nabrać pewności siebie, jak również pokazać, że są różne formy spędzania wolnego czasu- powiedział trener Białowąs.
Chęć uczestniczenia w zajęciach wyraziło 30 pań. Wśród nich pojawiła się gospodyni przedsięwzięcia, dyrektor Anna Goral, która na potrzeby projektu udostępniła salę gimnastyczną PCEZ.- Myślę, że każda kobieta powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo i przejść taki trening. Jestem też tutaj dlatego, aby zachęcić uczennice, szczególnie z klas mundurowych, do wzięcia udziału w zajęciach. Dzisiaj spodziewam się zajęć praktycznych, sprawnościowych, poprawiających kondycję – mówi dyrektor Goral.
Tutaj panie mogły liczyć na fachową pomoc. Trening sprawnościowy przeprowadzi bowiem wicestarosta powiatu Waldemar Białowąs, który od 40 lat uprawia judo. Od pierwszych chwil zajęć trener zadbał o rozwój tężyzny fizycznej uczestniczek. Na macie nie zabrakło więc ćwiczeń ogólnorozwojowych, rozciągających, pokazów podstawowych technik obrony, umiejętności padania, jak również szybkich reakcji w sytuacji zagrożenia. Projekt potrwa 6 tygodni i realizowany jest przez Komendę Powiatową Policji w Świdniku we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Świdniku oraz Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku.


Zapisz

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również
Close
Back to top button
Close
Close